PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Czas na historię i kulturę regionów. „Jedynka” partnerem kolejnego projektu Erasmus+!

I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim przystąpiło do projektu „Lets study local and regional subjects at school” (Nauczanie przedmiotów lokalnych i regionalnych w szkole), w skrócie LORESU, koordynowanego przez portugalską szkołę Escola Básica e Secundária Gonçalves Zarco w miejscowości Funchal na Maderze. Celem jest propagowanie dziedzictwa kulturowego regionów.

Uczestnikami inicjatywy są również szkoły: Istituto Tecnico Commerciale e Tecnologico „Fossati- Da Passano” (La Spezia, Włochy), Gimnazija Fran Galovic (Koprivnica, Chorwacja) i IES La Oliva (La Oliva, Fuerteventura, Hiszpania). Projekt jest skierowany do uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego, którzy wezmą udział w wyjazdach na wymiany uczniowskie do Portugalii, Hiszpanii, Włoch oraz Chorwacji.

Zaplanowano liczne przedsięwzięcia, które mają na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego regionów, z których pochodzą uczniowie biorący udział w projekcie. Dla nauczycieli cenne będzie poznanie sposobów nauczania o kulturze w innych częściach Europy. Spotkanie w Polsce będzie poświęcone zastosowaniu narzędzi TIK (technologia informacyjno-komunikacyjna) w nauczaniu historii i kultury. Uczestnicy poznają historię, geografię i kulturę Śląska. U nas również odbędzie się finał międzynarodowego konkursu filmowego organizowanego w ramach projektu.

Koordynatorami projektu, którego podsumowanie nastąpi w 2020 roku, są nauczyciele wodzisławskiej Jedynki, Dominika Sidor i Piotr Sidor.

Zobaczcie film stworzony przez młodzież dla potrzeb projektu: