PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

„Cantemus” rozbrzmiał w auli I LO

Zuzanna Skrzyszowska wyśpiewała dziś Grand Prix XIV Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Cantemus”. Konkurs organizowany jest we współpracy Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie z I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Do tegorocznej edycji wydarzenia zgłoszono 21 utworów. Wykonali je uczniowie szkół średnich powiatu wodzisławskiego.

Życzę, aby piosenka towarzyszyła Wam przez całe życie. Wam i wszystkim tym, którym piosenką będziecie umilali czas. Dziękuję organizatorom, bardzo się cieszę, że dwie szkoły zjednoczyły swoje siły i stworzyły tak piękny festiwal”.

Tymi słowami członkini zarządu Kornelia Newy, resortowo odpowiedzialna za powiatowa oświatę rozpoczęła dzisiejszy XIV Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Cantemus”. Uczniowie szkół średnich zaprezentowali na scenie 21 utworów. Jury, któremu przewodniczył ks. Mirosław Dubiel, przyznało główną nagrodę Zuzannie Skrzyszowskiej. Uczennica klasy maturalnej I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich wystąpiła z utworem If I Ain’t Got You.

Festiwal ma już 15 lat

Pomysł zorganizowania konkursu „Cantemus” zrodził się 15 lat temu wśród nauczycieli języków obcych ówczesnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śl. w Radlinie z pasji do muzyki oraz głębokiego przekonania, że wśród młodzieży powiatu wodzisławskiego jest spora grupa uczniów, którzy kochają śpiewać, grać na instrumentach muzycznych i swoim talentem chcieliby podzielić się z innymi. Nauczycielom przyświecała również idea popularyzacji tej formy nauczania języka obcego, jaką jest piosenka.

Minęło już 15 lat, a konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży. Do tegorocznej edycji zgłoszono 21 utworów w języku angielskim, niemieckim i łacińskim (Ave Maria). W tym roku konkurs po raz pierwszy odbył się w auli I LO w Wodzisławiu Śląskim.

Zwycięskie podium

Na podium uplasowali się:

• 1 miejsce – Karol Konsek, za wykonanie w języku niemieckim utworu Du bits nicht allein.
  • 2 miejsce – Zuzanna Płaczek, za wykonanie w języku angielskim utworu Easy On Me.
  • 3 miejsce – zespół w składzie: Oliwia Hudek, Karol Kubica i Marek Żymełka, za wykonanie w języku angielskim utworu Impossible.

Oprócz Grand Prix i miejsc na podium, jury przyznało także wyróżnienia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Nagrody wręczyła zwycięzcom Kornelia Newy.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy.