PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

150 Ukrainek bierze udział w lekcjach języka polskiego

To inicjatywa Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl., który zaoferował mamom-Ukrainkom bezpłatne lekcje języka polskiego.

Lekcje języka polskiego dla obywatelek Ukrainy

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczęta 24 lutego 2022 r., spowodowała największy jak do tej pory kryzys migracyjny i humanitarny w całej środkowo-wschodniej części Europy. Od pierwszych dni wojny władze Powiatu Wodzisławskiego podjęły działania zmierzające do przygotowania zasobów i infrastruktury lokalnej na przybycie spodziewanej fali uchodźców. Jednym z wielu działań podjętych w celu pomocy obywatelom Ukrainy jest zorganizowanie bezpłatnych lekcji języka Polskiego.

W zajęciach uczestniczy 150 ukraińskich mam, które w ramach wspierania integracji i pomocy w usamodzielnieniu się, mogą bezpłatnie uczyć się języka w wybranych placówkach na terenie powiatu. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie, Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie oraz w siedzibie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl.

Lekcji w charakterze wolontariatu udzielają nauczyciele języka polskiego na co dzień pracujący w szkołach powiatu wodzisławskiego.

Katarzyna Hawel prowadzi lekcje języka polskiego dla Ukrainek