Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas. Dziś jest ich święto - Powiat Wodzisławski

Osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas. Dziś jest ich święto

3 grudnia obchodzimy ustanowiony przez Narody Zjednoczone Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób, które z powodu stanu zdrowia czy dysfunkcji organizmu mają trudności lub ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych grafika okolicznościowa

Co roku świętu towarzyszy inne hasło. W tym roku brzmi ono: „Building Back Better*: w kierunku świata po covid-19, uwzględniającego niepełnosprawność, dostępnego i zrównoważonego” (oryg. Building Back Better: toward a disability-inclusive, accessible and sustainable post COVID-19 World).

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami starosta Leszek Bizoń wraz z Zarządem i Radą Powiatu Wodzisławskiego dziękują wszystkim pracownikom lub członkom instytucji tworzących lokalny system wsparcia i integracji osób z niepełnosprawnościami, w szczególności:

• Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl.,
  • Zakładu Aktywności Zawodowej – Zakładu Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śl.,
  • Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i św. Franciszek w Wodzisławiu Śl.,
  • Warsztatu Terapii Zajęciowej przy WOLOiZOL w Gorzycach,
  • Domu Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II w Gorzycach,
  • Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu Śl.,
  • Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Perła” w Wodzisławiu Śl.,
  • Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Połomi,
  • Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Wodzisławiu Śl.,
  • powiatowych placówek oświatowych i ochrony zdrowia,
  • publicznych służb zatrudnienia,
  • Powiatowej Społecznej Radzie Osób Niepełnosprawnych

za dotychczasową aktywność oraz działania podejmowane na rzecz autentycznej integracji społeczeństwa Powiatu Wodzisławskiego.

Z kolei osobom z niepełnosprawnościami życzymy zdrowia, a świadomi skali codziennych wyzwań – sił i wytrwałości w przezwyciężaniu trudności, jak najmniej barier do pokonywania – tak w życiu osobistym, jak i zawodowym, a jak najwięcej powodów i okazji do uśmiechu. Życzymy też jak najwięcej szczęścia, pogody ducha i wyłącznie życzliwych ludzi wokół, bo niepełnosprawność nie musi oznaczać bezradności, samotności i izolacji. Wszystkiego najlepszego!

* Building Back Better (w luźnym tłumaczeniu: lepsza odbudowa, lepsze odbudowywanie) to zasada lub strategia nacelowana na redukcję ryzyk i zagrożeń dla ludzi (całych populacji lub poszczególnych grup społecznych), jakie mogą nastąpić w wyniku przyszłych katastrof czy wstrząsów społeczno-ekonomicznych.

grafika symbol osoby na wózku w kolorze