Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Organizacje pozarządowe dzięki pozyskanym środkom realizują wiele zadań dla mieszkańców naszego powiatu - Powiat Wodzisławski

Na terenie powiatu wodzisławskiego jest wiele prężnie działających organizacji pozarządowych, a rolą samorządu jest wspieranie aktywności obywatelskiej i finansowanie inicjatyw, które chcą realizować mieszkańcy naszego powiatu. Dobra współpraca samorządu i organizacji pozarządowych jest aktualną i pilną potrzebą, a dostępne pieniądze mogą pomóc w jej wypracowaniu. Aktywna współpraca z organizacjami pozarządowymi i liderami środowisk lokalnych jest zatem jednym z elementów efektywnego wykonywania zadań Powiatu. Dlatego Powiat Wodzisławski co roku ogłasza konkursy dotacyjne, służące wyłonieniu najlepszych projektów na realizację zadań publicznych.

Pod koniec zeszłego roku i na początku obecnego Zarząd Powiatu ogłosił konkursy na wsparcie realizacji zdań publicznych w 2011 r. z zakresu kultury, sportu, ochrony i promocji zdrowia, pobudzania rozwoju lokalnego, edukacji ekologicznej oraz z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.
Łącznie organizacje z terenu naszego powiatu otrzymały 102 122 zł. Dzięki pozyskanym przez organizacje środkom, dla mieszkańców naszego powiatu organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym, itp. Oto niektóre z nich.

I tak dla miłośników aktywności ruchowej Klub Sportowy „FORMA” zorganizuje Festiwal Biegowy 2011 o Puchar Starosty Powiatu Wodzisławskiego. W ramach zadania odbędzie się m.in. bieg krasnala, bieg juniora, bieg na milę, nordic walking oraz bieg główny na 10 km. Termin imprezy zaplanowano na dzień 25 czerwca (sobota) w Godowie. Biuro zawodów podczas Festiwalu będzie czynne już od godz. 11:00, natomiast początek imprezy zaplanowany jest na godz. 14:00. Festiwal odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne a zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22.06.2011 r. na adres: forma.biegi@gmail.com

Grupa Inicjatyw Twórczych w dniach od 7 do 10 lipca organizuje Konwent z grą terenową „Fort Larp2011”. Do Czyżowic zjadą się fani literatury fantasy oraz gier RPG.

Grupa Artystyczna „Konar” w ramach swojego zadania stworzy kolekcję prac malarskich w oparciu o malownicze pejzaże i zabytki powiatu, z których utworzona zostania broszura promująca i dokumentująca dziedzictwo kulturowe. Jej dystrybucja odbędzie się we wrześniu.

Plener malarski zaplanował Warsztat Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek z Wodzisławia Śl. Osoby niepełnosprawne z terenu powiatu wybiorą się do Katowic do Parku Kościuszki, gdzie będą malować Kościół Św. Michała Archanioła, który został przeniesiony z Syryni właśnie do Katowic. Plener odbędzie się 22 czerwca, natomiast prace podziwiać będzie można od 29 czerwca do 15 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl.

„Amazonka dba o zdrowy styl życia” to tyłuł zadania, w ramach którego odbędą się zajęcia rehabilitacyjne osób po amputacji piersi mające na celu przywrócenie sprawności ruchowej, poprawę sprawności fizycznej i psychicznej. Wodzisławskie Stowarzyszenie Amazonek zajęcia prowadzi od marca do listopada.