Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ogłoszenie w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków - Powiat Wodzisławski

Ogłoszenie w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków

Starosta Wodzisławski niniejszym informuje, że w oparciu o „Projekt modernizacji ewidencji gruntów i budynków jednostki ewidencyjnej Mszana” uzgodniony przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego dnia 1 października 2021 roku, został wyłoniony w trybie postępowania przetargowego wykonawca zadania pn. „Modernizacja ewidencji gruntów i budynków na obszarze obrębów ewidencyjnych: Gogołowa, Mszana i Połomia, położonych w jednostce ewidencyjnej Mszana Powiatu Wodzisławskiego” -MGGP S.A z siedzibą w Tarnowie. Umowa z wykonawcą na przeprowadzenie przedmiotowego zadania została zawarta 27 stycznia 2022 r. Data ta jest traktowana jako rozpoczęcie prac geodezyjnych związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków w jednostce ewidencyjnej Mszana.

Zakres prac obejmuje dwa etapy:

W ramach etapu I:

1. przenumerowanie działek dla obrębu Mszana i Połomia, likwidację kart map dla obrębu Gogołowa,
  2. likwidację rozbieżności w danych przedmiotowych,
  3. uzupełnienie ewidencji o dane dotyczące budynków, aktualizację użytków gruntowych,
  4. uzupełnienie ewidencji gruntów i budynków o dane wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra, Rozwoju Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 1390),
  5. przygotowanie roboczej bazy danych ewidencji gruntów i budynków, zaktualizowanej o wyniki prac wyszczególnionych w lit. a) do d),
  6. skompletowanie dokumentacji technicznej,
  7. przygotowanie projektu operatu opisowo-kartograficznego, który będzie podlegał wyłożeniu do wglądu zainteresowanych podmiotów,

W ramach etapu II:

1. przeprowadzenie wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego do publicznego wglądu,
  2. udział w rozstrzyganiu zgłoszonych do projektu operatu opisowo – kartograficznego uwag i sporządzenie dokumentacji technicznej w tym zakresie,
  3. zasilenie bazy danych ewidencji gruntów i budynków rezultatami prac modernizacyjnych, zawierającymi w szczególności zmiany wynikające z uznania za zasadne uwag zgłoszonych do projektu operatu opisowo – kartograficznego.

Termin realizacji:

Etap I do 29 sierpnia 2022 roku

Etap II do 28 listopada 2022 roku

W wyniku realizacji zadania „Modernizacja ewidencji gruntów i budynków na obszarze obrębów ewidencyjnych: Gogołowa, Mszana i Połomia, położonych w jednostce ewidencyjnej Mszana Powiatu Wodzisławskiego” powstanie projekt operatu opisowo-kartograficznego, który będzie podlegał wyłożeniu do wglądu osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na okres 15 dni roboczych w siedzibie tut. Starostwa.

Podczas modernizacji ewidencji gruntów i budynków zostanie zastosowana procedura opisana w art. 24a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1990):

1. Starosta poinformuje o terminie i miejscu wyłożenia, poprzez wywieszenie tej informacji na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim i Urzędu Gminy Mszana, na co najmniej 14 dni przed dniem wyłożenia, oraz ogłoszenie jej w prasie o zasięgu krajowym.
  2. Każdy, czyjego interesu prawnego będą dotyczyły dane ujawnione w projekcie operatu opisowo-kartograficznego, będzie mógł w okresie wyłożenia projektu do wglądu zgłaszać uwagi do tych danych.
  3. Upoważniony pracownik starostwa powiatowego, przy udziale przedstawiciela wykonawcy prac geodezyjnych związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu wyłożenia do wglądu projektu operatu opisowo-kartograficznego, rozstrzygnie o przyjęciu lub odrzuceniu uwag zgłoszonych do tego projektu, po czym poinformuje zgłaszającego uwagi o sposobie rozpatrzenia uwag oraz sporządzi wzmiankę o treści zgłoszonych uwag i sposobie ich rozpatrzenia w protokole.
  4. Po upływie terminu, o którym mowa w pkt 3, dane objęte modernizacją, zawarte w projekcie operatu opisowo-kartograficznego staną się danymi ewidencji gruntów i budynków i będą podlegały ujawnieniu w bazie danych ewidencji gruntów i budynków. Informację o tym starosta ogłosi w dzienniku urzędowym województwa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej starostwa.
  5. Każdy, czyjego interesu prawnego będą dotyczyły dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym, będzie mógł w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa informacji, o której mowa w pkt 4, zgłaszać zarzuty do tych danych.
  6. uwzględnieniu lub odrzuceniu zarzutów starosta rozstrzygnie w drodze decyzji. Do czasu ostatecznego zakończenia postępowania, w stosunku do gruntów, budynków lub lokali, których będą dotyczyły zarzuty, dane ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym nie będą wiążące.
  7. Zarzuty zgłoszone po terminie określonym w pkt 5 będą traktowane jak wnioski o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków.