Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Od dziesięciu lat pomagają adoptować dzieci - Powiat Wodzisławski

Od dziesięciu lat pomagają adoptować dzieci

Ośrodek Adopcyjny w Wodzisławiu Śląskim, który obecnie jest filią Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach, świętował 10-lecie działalności. Jubileuszowe obchody połączono z konferencją pt. „Adopcja drogą do prawdziwej miłości”.

Ośrodek Adopcyjny w Wodzisławiu Śląskim, który do końca 2011 roku działał w strukturach powiatowych, a obecnie funkcjonuje w ramach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, obchodził 10-lecie swojej działalności. Głównym elementem uroczystości, które odbyły się w ubiegły piątek w Wodzisławskim Centrum Kultury, była konferencja zatytułowana „Adopcja drogą do prawdziwiej miłości”. Otworzyła ją Marietta Hełka – zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Wicestarosta Leszek Bizoń, który w imieniu władz powiatu wodzisławskiego złożył życzenia i gratulacje, przypomniał, iż mimo że obecnie jest to filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach, to z jej usług korzystają głównie mieszkańcy powiatu wodzisławskiego i ościennych – Dziś Ośrodek Adopcyjny w Wodzisławiu Śl. to wyspecjalizowana instytucja zajmująca się kompleksowo zagadnieniem przysposobienia. To miejsce jest bardzo potrzebne, o czym najpełniej świadczy liczba dzieci, które dzięki pracy zatrudnionych tu fachowców oraz bezwarunkowej miłości innych ludzi znalazły prawdziwy kochający dom – zaznaczył Leszek Bizoń. Z kolei Irena Obiegły – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl., która przed dziesięciu laty była jedną z inspiratorek utworzenia ośrodka adopcyjno-opiekuńczego w powiecie wodzisławskim, odpowiadającego oprócz adopcji również za pracę z rodzicami biologicznymi dzieci w rodzinach zastępczych, a także za szkolenie kandydatów do pełnienia tej funkcji, pokrótce przedstawiła jego historię. Kolejnym punktem konferencji była prezentacja działalności ośrodka od czasu jego włączenia w struktury wojewódzkie, przedstawiona przez jego kierowniczkę Katarzynę Kaniepień.

Nie zabrakło też wystąpień specjalistów. Elżbieta Bogacz, psycholog, neurologopeda z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w pracy z dziećmi, wygłosiła wykład pt. „Problemy oceny i prognozowania rozwoju psychoruchowego małego dziecka z niekorzystnymi uwarunkowaniami biologiczno-środowiskowymi”. Monika Zielińska, przewodnicząca Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl., poruszyła temat adopcji dziecka w świetle praktyki orzeczniczej. Z kolei Bogusława Nidecka, pedagog specjalny, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Pszczynie wspólnie z jedną z mam zastępczych przedstawiły temat wychowania dziecka z zaburzonymi relacjami i więziami międzyludzkimi. W swojej wypowiedzi mama zastępcza opierała się głównie na doświadczeniu w opiece nad dzieckiem przebywającym od 10 lat w jej rodzinie zastępczej. O swoich przeżyciach związanych z wychowaniem przysposobionych dzieci mówiły też dwie rodziny adopcyjne.

Organizatorzy przygotowali również prezentację piętnastominutowego filmu poruszającego tematykę adopcji, galerię zdjęć dzieci, które odnalazły kochających rodziców i dom, a także stoisko z bajkami o adopcji przygotowanymi przez rodziców adopcyjnych.