POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Przypominamy: od dziś nowy rozkład jazdy PKS

Z początkiem wakacji zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy autobusów w komunikacji powiatowej PKS. W szczególności zmiany dotyczą likwidacji linii 37, którą współfinansował samorząd Wodzisławia Śl. W zamian do gminy Lubomia pasażerowie dojadą nowym połączeniem. Z powodu zamknięcia ul. Raciborskiej w Gorzycach i Bełsznicy nastąpiły też zmiany na linii 34 i 40. Autobusy będą kursować z pominięciem Bełsznicy. Przystanek w Rogowie zostanie natomiast przeniesiony z ulicy Raciborskiej na ulicę Czyżowicką.

Dzisiaj przestała istnieć linia 37 z Godowa do Nieboczów, która miała służyć również mieszkańcom wodzisławskich dzielnic Zawada, Kokoszyce i Wilchwy. Miasto zadecydowało, że dzielnice te zostaną objęte w całości komunikacją miejską i zaprzestaje współfinansowania powiatowego transportu. W zamian dla mieszkańców Bukowa, Nieboczów i Syryni uruchomiona została linia nr 42. Będzie ona kursować z Bukowa, przez Nieboczowy, Syrynię, Pszowskie Doły (Pszów) do Wodzisławia Śląskiego. Dzięki niej mieszkańcy tych miejscowości zyskają całoroczne połączenie z Pszowem i Wodzisławiem Śl. W dni nauki szkolnej będzie ją obsługiwać dwanaście par kursów (w tym osiem z Bukowa). Linia będzie jednocześnie stanowić dogodne połączenie dla uczniów szkoły podstawowej w Syryni.

Gruntownie zmieniona została także linia 41 z Wodzisławia do Raciborza, przez Syrynię i Lubomię. Autobusy odjeżdżają z reguły o 35 lub 45 minut po każdej godzinie. Zachowana została częstotliwość kursów, czyli co godzinę.

Likwidacja linii 37 dotknęła także mieszkańców gminy Godów, jednak nie stracili oni na jakości komunikacji. Została ona zastąpiona linią 38, na której zwiększono liczbę kursów. W godzinach szczytu autobusy będą na niej kursować także co godzinę. Zmieniona została również lokalizacja końcowego przystanku w Gołkowicach. Autobus ruszał będzie w drogę powrotną z ulicy Celnej w rejonie Granicy Państwa.

Dodane zostaną także dwa kursy na linii 32 z Wodzisławia do Uchylska przez Gorzyczki Kolonię Fryderyk. Ostatni autobus w tym kierunku będzie odjeżdżał teraz o 18:15.

Nowością jest pojawienie się komunikacji w niedziele i święta na linii 36. Ta najbardziej popularna i najdłuższa  linia z Wodzisławia do Jastrzębia-Zdroju przez Czyżowice, Gorzyce, Łaziska, Godów, Gołkowice i Skrbeńsko zyska w godzinach popołudniowych i wieczornych cztery kursy.

Przypominamy,  że z powodu zamknięcia ul. Raciborskiej w Gorzycach i Bełsznicy (pisaliśmy o tym TUTAJ) autobusy linii 34 Wodzisław Śl. – Bluszczów oraz linii 40 Wodzisław Śl. – Racibórz kursować będą z Gorzyc przez Czyżowice w kierunku Rogowa z pominięciem miejscowości Bełsznica. W związku z tym wyłączone zostaną z użytkowania przystanki w Bełsznicy oraz przystanek w Gorzycach na ulicy Raciborskiej obok szkoły. Przystanek w Rogowie zostanie natomiast przeniesiony z ulicy Raciborskiej na ulicę Czyżowicką. Godziny odjazdów autobusów nie ulegną zmianie.

Mieszkańcy Bełsznicy mogą skorzystać z połączeń Kolei Śląskich, a następnie w Wodzisławiu Śląskim – na odcinku pomiędzy dworcem kolejowym a dworcem autobusowym – z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy znajduje się na ulicy Witosa przy dworcu kolejowym. Przywrócenie ruchu na remontowanym odcinku zaplanowane zostało w drugiej połowie sierpnia. Za utrudnienia i uciążliwości przepraszamy!

Powiat jako jednostka samorządu organizuje w ramach komunikacji 10 linii autobusowych, czyli około 160 kursów dziennie, obsługując gminy Godów, Gorzyce i Lubomię. Komunikacja jest przystępna dla pasażerów, przede wszystkim dostosowana do potrzeb uczniów i seniorów. Osoby powyżej 70 roku życia oraz dzieci do 7 lat mogą nią podróżować bezpłatnie. Bilety na terenie powiatu kosztują od 2 do 5 zł, a weekendy jest darmowa dla wszystkich. Miesięcznie komunikacja przewozi ponad 70 tysięcy pasażerów i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rozkład jazdy oraz mapka linii dostępne są w zakładce ,,rozkłady jazdy’’.