Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w powiecie wodzisławskim

W niedzielę 11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku będzie to wydarzenie wyjątkowe, ponieważ będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przygotowaliśmy zbiorczą informację na temat wydarzeń związanych z tym świętem, które odbędą się w miastach i gminach powiatu. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Wysłano do Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w powiecie wodzisławskim
  • Godów: 11 listopada 2018 r. Rajd rowerowy „100km na 100-lecie Niepodległości”
  • Gorzyce: uroczystości okolicznościowe połączone z dorocznym Świętym Marcinem na Stawach

• Mszana: uroczyste odsłonięcie pomnika

• Pszów: uroczystości okolicznościowe

• Radlin:

9 listopada 2018  – godz. 11.11, pl. Radlińskich Olimpijczyków, Wspólne odśpiewanie Hymnu oraz spektakl historyczny. Zaprasza SP nr 1 w Radlinie

11 listopada 2018: uroczystości okolicznościowe
– godz. 9.30: Msza Święta w Intencji Ojczyzny Kościół p.w. WNMP Radlin – Biertułtowy
– godz. 10.45: Formowanie kolumny do przemarszu (przemarsz: ul. Korfantego– ul. Rogozina)
– godz. 11.00: Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich (Park im. L. Zarzeckiego)
– godz. 17.00 – Festiwal Pieśni Śląskiej im. Józefa Pieczki (Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie)

14 listopada 2018: uroczystości na dziedzińcu SP nr 1 przy drzewie katyńskim
– godz. 9.30 Puszczenie biało-czerwonych balonów do nieba
– godz. 9.45 Wielki Test o Niepodległej

7-20 listopada 2018  Gra Miejska “Niepodległa” organizowana przez grupę Radlinioki w biegu

8-30 listopada 2018 Akcja „100 km na 100 lat niepodległości” organizowana przez SP nr 4 w Radlinie

• Rydułtowy: 9 listopada Koncert Pieśni Patriotycznych

11 listopada 2018 r. uroczystości okolicznościowe:
– 12:30 zbiórka pod Pomnikiem Walki i Zwycięstwa, oczekiwanie na uczestników Biegu Mila Niepodległości (start biegu: parking przy Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”)
– 12:45 uroczystości miejskie wraz ze złożeniem kwiatów przez przybyłe delegacje, następnie przemarsz do Kościoła
– 13:15 Msza Święta w intencji Ojczyzny (Kościół pw. św. Jerzego w Rydułtowach)
– 14:20 przejście na cmentarz i złożenie kwiatów przez Władze Miasta Rydułtowy pod Mogiłą Powstańców Śląskich

11 listopada Otwarte Mistrzostwa Rydułtów w Kolarstwie Górskim i Przełajowym (zbiornik wodny „Barbara” przy Urzędzie Miasta Rydułtowy
– 9:00 Zapisy (biuro zawodów: parking przy budynku Straży Miejskiej)
– 10:00 Pierwszy start

• Wodzisław Śląski:

9 listopada 2018 r.: spektakl „Czas zmian – Wodzisław w drodze do Niepodległej Rzeczpospolitej”

10 listopada 2018 r.: koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu ZPiT „Vladislavia”

11 listopada 2018 r.: uroczystości okolicznościowe
– 9.40 –  zbiórka przed Muzeum
– 9.50 – przemarsz do Kościoła WNMP
– 10.00 – msza św. w intencji Ojczyzny
– 11.10 – przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich
– 11.20 – uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich
– 12.00 – salwa honorowa, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, poczęstunek dla wodzisławian – tort, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wodzisław Śląski dla Niepodległej” (Rynek)
– od godz. 11:00 do godz. 16:00 dla zwiedzających zostanie otwarty schron w wodzisławskim parku.

Informacje pochodzą z oficjalnych serwisów miast i gmin powiatu wodzisławskiego oraz serwisu www.niepodlegla.gov.pl