Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski O poszukiwaniu leku na raka na antenie "Pytania na śniadanie" - Powiat Wodzisławski

O poszukiwaniu leku na raka na antenie „Pytania na śniadanie”

Mateusz Kołek z Bluszczowa, uczeń wodzisławskiego "Tischnera" i tegoroczny maturzysta oraz Paulina Zegarska z Żor, studentka pierwszego roku medycyny w Warszawie, byli dzisiaj gośćmi programu "Pytanie na śniadanie" emitowanego na antenie TVP2. Mówili m.in. o swoich poszukiwaniach leku na raka.

pytanie na śniadanie czołówka - foto. Telewizja Polska S.A.

O tej dwójce zrobiło się głośno jesienią zeszłego roku, gdy do mediów dotarła informacja, że uczeń II LO w Wodzisławiu Śląskim wraz ze studentką medycyny na jednej z warszawskich uczelni realizują projekt, którego celem jest znalezienie substancji pokonującej nowotwór.

„Anticancer and apoptotic activity of coelomic fluid from earthworm Eisenia foetida, L-ascorbic acid and beta-glucan (Działanie przeciwnowotworowe i aktywność apoptotyczna płynu celomatycznego z dżdżownicy Eisenia foetida, kwasu L-askorbinowego oraz beta-glukanu” – pod tą skomplikowaną nazwą kryje się projekt naukowy Mateusza Kołka i Pauliny Zegarskiej realizowany w laboratorium Uniwersytetu Warszawskiego. Celem jest znalezienie substancji pokonującej nowotwór.

Projekt jest owocem kilkumiesięcznych starań Mateusza i Pauliny i ich poszukiwań warunków do zweryfikowania swoich hipotez. Dzięki uprzejmości dr hab. Piotra Bębasa, kierownika Zakładu Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marty Polańskiej, udało się młodym naukowcom przeprowadzić wstępne badania laboratoryjne, określające wpływ płynu celomatycznego z dżdżownicy, kwasu L-askorbinowego oraz beta-glukanu na komórki nowotworowe. Po wielu dniach ciężkiej pracy, często do późnych godzin nocnych i dziesiątkach prób przeprowadzonych w laboratorium dowiedli oni, że zarówno płyn celomatyczny pozyskany z dżdżownic, jak i kwas L-askorbinowy powodują zahamowanie wzrostu, a także śmierć komórek nowotworowych. Aktualnie zebrane przez nich dane są analizowane. Dzisiaj na antenie ogólnopolskiej telewizji opowiedzieli o swoich badaniach, ale też o swoich pasjach. Zobaczcie koniecznie.

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/48206316/poszukiwania-leku-na-raka

Źródło: Telewizja Polska S.A.