Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski O kanale Odra-Dunaj-Łaba na konwencie - Powiat Wodzisławski

O kanale Odra-Dunaj-Łaba na konwencie

Wczoraj (6 października) w Nieboczowach z inicjatywy Starosty Wodzisławskiego Leszka Bizonia oraz Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody odbył się połączony Konwent Miast i Gmin Powiatów Wodzisławskiego i Raciborskiego poświęcony projektowi drogi wodnej łączącej Odrę, Łabę i Dunaj. To pokłosie m.in. spotkań przedstawicieli rządów Polski i Czech oraz samorządów lokalnych z obu państw, jakie odbyły się 17 września w Chałupkach i Boguminie.

Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń podczas konwentru samorządówców powiatu wodzisławskiego i raciborskiego 6 października

W wyniku dyskusji uczestnicy spotkania uzgodnili jedno wspólne stanowisko, w którym popierają rządowe plany dot.  budowy drogi wodnej DOL. Oba powiaty posiadają tereny, które mogą zostać wykorzystane do budowy węzłów logistycznych z obsługą drogi wodnej. Intencją samorządowców jest, aby uwzględnić maksymalną ilość terenów, które mogą być przeznaczone pod działalność inwestycyjną.

Realizacja inwestycji powinna z kolei uwzględniać nowe rozwiązania i elementy infrastruktury oraz sieci transportowej, które w dobry sposób skomunikują nowe i już istniejące tereny inwestycyjne oraz ośrodki przemysłowe po obu stronach projektowanego kanału. Inwestycja powinna też zdaniem włodarzy zachować ciągłość istniejącego systemu transportu kołowego, szynowego oraz infrastruktury technicznej.