Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nieodpłatna pomoc prawna w 2021 roku - jak i gdzie ją uzyskać - Powiat Wodzisławski

Nieodpłatna pomoc prawna w 2021 roku – jak i gdzie ją uzyskać

Zmiana lokalizacji punktu w Radlinie oraz uruchomienie punktów poradnictwa obywatelskiego, w których porad obywatelskich udzielać będą wykwalifikowani doradcy - to najważniejsze zmiany, jakie z nowym rokiem nastały w działalności bezpłatnego poradnictwa prawnego organizowanego przez Powiat Wodzisławski.

plakat darmowe porady prawne

Od stycznia Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim uruchamia 4 punkty, w których będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna oraz 2 punkty, w których świadczone będzie nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Te dwa ostatnie prowadzone będą przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” z Katowic, które zostało wyłonione w ramach przeprowadzonego przez powiat otwartego konkursu ofert. Punkty poradnictwa obywatelskiego zlokalizowane są w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach oraz w Centrum Usług Społecznych w Radlinie.

Lokalizacja pozostałych czterech punktów, w których udzielana będzie darmowa pomoc prawna, pozostaje bez zmian. Dwa z nich znajdują się w Zespole Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śląskim, jeden w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” w Rydułtowach, natomiast czwarty punkt zlokalizowany jest w Urzędzie Miasta Pszowa (Urząd Stanu Cywilnego). W tym ostatnim punkcie za udzielanie nieodpłatnych porad prawnych odpowiadać będzie Fundacja TOGATUS PRO BONO z Olsztyna.

Nie zmieniły się natomiast zasady korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Nadal przysługuje ona osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej  W tym celu przed uzyskaniem porady, składają stosowne oświadczenie.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i  niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. W tym celu, przed udzieleniem porady, podmiot ubiegający się o pomoc zobowiązany jest wypełnić oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku oraz dostarczyć oświadczenie dotyczące pomocy de minimis.

Nadal też na wizyty do prawników do wszystkich punktów należy umawiać się telefonicznie pod numerem telefonu 32 412 09 51 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim lub poprzez stronę internetową – PRZEJDŹ

Przypominamy, że nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:                                          

  • poinformowanie osoby uprawnionej, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w punktach powyżej, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
  • nieodpłatną mediację, lub
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana pomoc prawna, poza punktem lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.  Taką potrzebę również zgłasza się telefoniczne w Starostwie pod nr 32 4120951 lub poprzez wiadomość e-mail na adres: pomocprawna@powiatwodzislawski.pl.

Udzielanie nieodpłatnych porad odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności. Kobietom w ciąży porady udzielane są poza kolejnością.

Ważne! Od 3 listopada 2020 r. do odwołania zawieszone jest osobiste udzielanie porad. Prawnicy dyżurujący w punktach udzielają porad wyłącznie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Zapisy na porady telefoniczne odbywają się tak samo, jak w przypadków wizyt stacjonarnych.

Harmonogram dyżurów prawników oraz wzory dokumentów dostępne są TUTAJ