POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Niemiecki ma klasę. Dosłownie

Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach uczestnicząca w projekcie „Niemiecki ma klasę – Deutsch hat Klasse” stworzyła w swojej szkole idealną pracownię do nauki języka niemieckiego.

„Współpracujemy, współdecydujemy, współdziałamy!” – to motto ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez Instytut Goethego w Warszawie w partnerstwie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie i pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. W jego ramach młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach zastanawiała się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego. Zadaniem było również wprowadzenie takich zmian w aranżacji klasy, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciele będą czuć się komfortowo, a sama pracownia ułatwi naukę.

Po kilku miesiącach ogromnego zaangażowania i wytężonej pracy nadszedł czas podsumowania. Trzydzieścioro dwoje uczniów klas pierwszych i drugich z pasją spędziło niezliczone godziny w szkole (w czasie lekcji, jak i przed nimi i po ich zakończeniu) a nawet podczas ferii zimowych, aby zmienić jedną z sal lekcyjnych w pracownię marzeń. W rezultacie powstała kolorowa, praktyczna i wygodna sala, która inspiruje do nauki języka niemieckiego.

Oficjalnego otwarcia pracowni, w którym wzięła udział m.in. odpowiedzialna na oświatę członkini zarządu powiatu Danuta Maćkowska, przedstawiciele rady rodziców, urzędu miejskiego oraz lokalnego koła mniejszości niemieckiej w Rydułtowach, dokonano na początku marca.

Sam projekt „Niemiecki ma klasę – Deutsch hat Klasse” to jednak coś więcej niż tylko stworzenie nowej pracowni. Młodzież uczyła się języka niemieckiego przy pomocy fiszek przygotowanych przez Instytut Geothego, tworzyła plakaty edukacyjne oraz dokumentowała wszystkie poczynania, robiąc zdjęcia, pisząc kronikę (relacje w języku niemieckim), artykuły do gazetki szkolnej i prasy lokalnej, a także zamieszczając informacje na stronę internetową szkoły i portalach społecznościowych. Uczniowie nakręcili też film, a teraz biorą udział w konkursie ogłoszonym pod tym samym tytułem.

Od listopada 2016 r. wiele zmieniliśmy w naszym otoczeniu i jesteśmy dumni z wprowadzonych zmian. Efekty pracy grupy projektowej są imponujące. Teraz mamy wymarzoną pracownię, w której chętnie się uczymy języka niemieckiego oraz kawiarenkę, w której mamy przyjazną przestrzeń, możemy wypić herbatę, zjeść coś słodkiego, poczytać, spokojnie porozmawiać – tłumaczy Małgorzata Piotrowska, koordynatorka przedsięwzięcia. – Projekt to również konkurs – jesteśmy jednym ze 112 zespołów biorących w nim udział. Wysłaliśmy dokumentację do komisji konkursowej w Goethe-Institut w Warszawie – teraz czekamy na decyzję jury. Trzymajcie kciuki! – apeluje.

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz obejrzenia filmu na stronie internetowej Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach: www.skalna1.edu.pl Ze swej strony przypominamy zaś, że patronat nad projektem realizowanym w szkole objął m.in. starosta Ireneusz Serwotka.