Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Napisz list w obronie praw człowieka - Powiat Wodzisławski

Napisz list w obronie praw człowieka

Dwie szkoły ponadpodstawowe Powiatu Wodzisławskiego zachęcają do udziału w tegorocznym Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

plakat maraton pisania listów

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia ludzie na całym świecie mobilizowani są do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Podczas Maratonu 2019 będzie można napisać list w obronie młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane, m.in. Egiptu, Kanady, Białorusi, Meksyku, Nigerii, Sudanu, Iranu, Filipin, Chin oraz Grecji.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji na całym świecie. W 2018 r. w 854 miejscach w całej Polsce napisaliśmy 308 974 listy! W 2019 r. Maraton Pisania Listów Amnesty International organizowany jest w 435 miejscach, w tym w trzech szkołach na terenie powiatu wodzisławskiego.

Osoby chcące napisać list będą miały do tego podwójną okazję. 2 grudnia od 8:00 do 18:00 Maraton Pisania Listów AI organizowany jest w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim (II LO im. ks. prof. J. Tischnera i Liceum Sztuk Plastycznych) przy ul. Wyszyńskiego 39. Z kolei 12 grudnia do napisania listów zaprasza LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach przy ul. Skalnej 1. Start o godz. 10:00.

Jak działa Maraton?