Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nabór do nowego programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864” - Powiat Wodzisławski

Nabór do nowego programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”

Zachęcamy organizacje pozarządowe z terenu naszego powiatu do składania wniosków w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Organizacje pozarządowe mogą wnioskować o dofinansowanie od 10 000 zł do 80 000 zł. Wnioski można składać do 4 listopada 2022 r. do godz. 15.59.

Pomnik powstańca styczniowego

W 2023 roku w Polsce będzie obchodzona 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Ze środków nowego programu dotacyjnego będą wspierane projekty obchodów tej rocznicy w społecznościach lokalnych. Inicjatywy te powinny przyczyniać się do popularyzacji wiedzy na temat organizacji, przebiegu oraz skutków powstania styczniowego w kontekście budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, politycznej i kulturowej.

O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać:

• samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych);
  • organizacje pozarządowe.

Przy ocenie wniosków preferowane będą zadania, w przypadku których wnioskodawcy zadeklarują podjęcie współpracy z co najmniej jednym z podmiotów, takich jak:  archiwa państwowe, przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze, uczelnie, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne. podmioty prowadzące działalność gospodarczą, Instytut Pamięci Narodowej i jego oddziały.

Dofinansowanie można uzyskać na:

1. wystawy wraz z katalogami;
  2. rekonstrukcje historyczne upamiętniające postacie i wydarzenia;
  3. projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu – warsztaty, gry terenowe, wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy;
  4. wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych;
  5. kwerendy archiwalne i naukowe opracowanie zbiorów – zakończone upowszechnieniem wyników.

Więcej informacji na stronie Biura Programu „Niepodległa” (link, nowe okno).