Dziesięcioosobowa grupa studentów Fachhochschule Campus Wien oraz Uniwersytetu w Debreczynie (Węgry) pod opieką dr. Witolda Mandrysza z Uniwersytetu Śląskiego odwiedziła w zeszłym tygodniu Zakład Aktywności Zawodowej - Zakład Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim, Warsztat Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim oraz Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Połomi. To efekt międzynarodowego projektu realizowanego wspólnie przez 7 uczelni wyższych z Europy Środkowej.
Projekt nosi nazwę SOWOSEC (Social Work and Social Economy Peogramme – Praca Socjalna i Ekonomia Społeczna) i prócz UŚ w Katowicach zaangażowane są w nim: FH Campus Wien i Debrecyni Egyetem, a także Hochschule für Angewandte Wissenschaften z Monachium, Ostravská univerzita w Czechach, Uniwersytet w Trnawie na Słowacji oraz Universitatea Babeş-Bolyai w Rumunii. Program przewiduje międzynarodowe kształcenie specjalistów z dziedziny ekonomii społecznej i szeroko pojętej pomocy społecznej.
Wizyta studentów w naszym powiecie nie była pierwszą. Przyszli pracownicy socjalni oraz funkcjonariusze służb społecznych od kilku lat przyjeżdżają bowiem do Wodzisławia Śl., by z bliska przyglądać się, jak w praktyce działa lokalny system wsparcia i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, w szczególności osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi.
W tym roku goście poza odwiedzeniem ZAZu i WTZ po raz pierwszy poznali też specyfikę POW w Połomi. O tym jak w praktyce wygląda w naszym powiecie aktywizacja osób z niepełnosprawnościami oraz ich wsparcie opowiadali m.in. Dezyderiusz Szwagrzak, Andrzej Pałka oraz Wojciech Niemiec.
Podczas wizyty studyjnej dyskutowano w międzynarodowym gronie m.in. o tym, jak wspierać społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności te, które ze względu na rodzaj schorzenia znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Goście byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli w naszym powiecie, nie spodziewając się tak rozbudowanego systemu oparcia społecznego osób z niepełnosprawnościami. Wiele rozwiązań uznali też za dość innowacyjne i warte przeniesienia na grunt krajów, z których pochodzą.