Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Matura 2019 - "Tischner", "Jedynka" i "Plastyk" na podium - Powiat Wodzisławski

Matura 2019 – „Tischner”, „Jedynka” i „Plastyk” na podium

Wczoraj Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie ujawniła wyniki majowej sesji egzaminu maturalnego. W powiecie wodzisławskim osiągnięty wynik (80,83% zdawalności) plasuje się nieco powyżej średniej dla województwa śląskiego (79,70%) i jest drugim wynikiem w subregionie zachodnim.

kciuk

Na podstawie danych z OKE w powiecie wodzisławskim (szkołach publicznych i niepublicznych) do wszystkich egzaminów w sesji majowej podeszło w sumie 965 uczniów. Świadectwo dojrzałości otrzymało 780 spośród nich, czyli 80,83%. To jeden z najlepszych wyników w subregionie zachodnim. W tym roku lepiej z maturą niż w powiecie wodzisławskim poradzili sobie tylko uczniowie z Żor (82,84%). Dla porównania: w Jastrzębiu-Zdroju odsetek sukcesów maturalnych wyniósł 78,53%, w powiecie raciborskim – 74,17%, w powiecie rybnickim – 64,37%, a w Rybniku – 77,64%. Co do zasady wyniki tegorocznej matury wypadły lepiej w liceach ogólnokształcących niż technikach.

Spośród szkół prowadzonych przez samorząd Powiatu Wodzisławskiego w maturalnym rankingu najlepsze w sesji majowej okazało się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi (93,69%), które minimalnie wyprzedziło I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich (92,98%) i Liceum Plastyczne (91,67%), z którym „Tischner” stanowi jeden zespół szkół. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. (85,17%, z czego Technikum nr 3 – 87,23%, a III Liceum Ogólnokształcące-klasa sportowa – 66,67%), Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach (83,87%), Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim (75,53%), Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. (73,44%), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie (45,45%) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach (41,86%). Średni wynik zdawalności matury w sesji majowej w szkołach młodzieżowych prowadzonych przez Powiat wyniósł 82,96%. W sumie we wszystkich szkołach młodzieżowych Powiatu Wodzisławskiego do matury przystąpiło 898 uczniów. Z egzaminem nie poradziło sobie w tym roku 43 uczniów. Sto dziesięć osób będzie miało szansę na poprawkę w sesji letniej.