Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Masz orzeczenie? Możesz mieć asystenta osobistego - Powiat Wodzisławski

Masz orzeczenie? Możesz mieć asystenta osobistego

Od 19 maja ruszył nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021", w ramach którego osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (tzw. I grupa) lub umiarkowanym (tzw. II grupa) będą mogły skorzystać z oferty pomocy asystentów osobistych.

osoba na wózku inwalidzkim

Ta inicjatywa to efekt przystąpienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – 2021, realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Program dedykowany jest pełnoletnim osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne. Program ma również na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością.

Kluczowym celem programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnością przy:

• wykonywaniu codziennych czynności,
  • poprawie funkcjonowania w życiu społecznym,
  • ograniczaniu skutków niepełnosprawności,
  • stymulacji do podejmowania aktywności na różnych szczeblach życia codziennego.

Osoby z niepełnosprawnością będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:

• wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.);
  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  • załatwieniu spraw urzędowych;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  • korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).

Nabór wniosków do programu  „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021  prowadzony jest od 19 maja 2021 roku do 11 czerwca 2021 roku.

Wnioski można składać w kancelarii PCPR w Wodzisławiu Śląskim (pokój nr 11), ul. Wałowa 30, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30-15.00 lub drogą mailową na adres: pcpr_wodz@poczta.onet.pl W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. (32) 455 14 30  wew. 38. Osoby upoważnione do kontaktu: Izabela Mitko, Jolanta Podleśny.