Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Marszem po moc

Marszem po moc

Na zakończenie kampanii „Biała Wstążka”, która w powiecie wodzisławskim trwała od połowy listopada, ulicami Wodzisławia Śląskiego przeszedł biały marsz. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz powiatu, służb społecznych, służby zdrowia, organizacji pozarządowych, policji, szkół, placówek oświatowych oraz wychowawczych, a także licznie zgromadzona młodzież.

biała wstążka

Już po raz szósty Powiat Wodzisławski aktywnie włączył się w organizację kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy „Biała Wstążka”. Hasło tegorocznej akcji brzmiało ,,MIŁOŚĆ I SZACUNEK TO DLA WSZYSTKICH DOBRY KIERUNEK”. Celem kampanii jest debata na temat przemocy ze szczególnym uwzględnieniem przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.  W tym roku działania realizowane w ramach kampanii dotyczyły tematu szeroko pojętej „mowy nienawiść”. Kampanię  zakończył „Marsz po moc”, który wyruszył 11 grudnia sprzed budynku Starostwa Powiatowego i przeszedł ulicami Wodzisławia Śl. do  I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, gdzie odbyła się konferencja. Zaproszonych gości, prelegentów oraz uczestników konferencji powitała Celina Uherek-Biernat, dyrektor Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Następnie głos zabrała członkini zarządu powiatu Krystyna Kuczera, która przedstawiła historię „Białej Wstążki” oraz przypomniała jej podstawowe założenia, co stanowiło doskonałe wprowadzenie merytoryczne do dalszej dyskusji. Prelekcje na temat mediacji, „mowy nienawiści” i praw człowieka wygłosili: Małgorzata Romańska – mediator, kurator sądowa oraz Krzysztof Kazek – pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka.

Jednym z już tradycyjnych elementów kampanii są rozgrywki sportowe, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Sport bez agresji i przemocy”.  Dlatego w czasie konferencji za udział w meczu piłki siatkowej uroczyście wręczono podziękowania dla samorządowców, policjantów z Komendy Powiatowej Policji i wychowanków Powiatowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wodzisławiu Śl. Słowa podziękowania i uznania, wraz z wręczeniem upominków, skierowano również do laureatów zorganizowanych w ramach kampanii konkursów. Do współpracy zaproszono bowiem młodzież szkół ponadpodstawowych i podstawowych, którzy mieli za zadanie stworzyć plakat pod hasłem „STOP HATE” oraz  napisać krótki tekst motywujący pod hasłem  „Ważne słowa – słowa, które dają Moc”. Odbyły się też warsztaty profilaktyczne dotyczące prawidłowych postaw społecznych i uczących tolerancji. Konferencję zakończyły występy artystyczne uczniów I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich oraz uczennicy ze Szkoły Podstawowej w Mszanie. Kampania „Białej Wstążki” odbywała się pod patronatem Starosty Wodzisławskiego.