Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Liczy się tylko miłość płynąca z serca. "ŚpiewaMY" już za nami - Powiat Wodzisławski

Liczy się tylko miłość płynąca z serca. „ŚpiewaMY” już za nami

Festiwal Karaoke Osób Niepełnosprawnych "ŚpiewaMy!" już na stałe zapisał się w kalendarium imprez organizowanych przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim. Dziś na deskach Wodzisławskiego Centrum Kultury mogliśmy wysłuchać 10 utworów muzycznych oraz obejrzeć występy taneczne.

Zdjęcie grupowe uczestników festiwalu

Za nami już V edycja Festiwalu Karaoke „ŚpiewaMY”.  Że w życiu tak naprawdę liczy się tylko miłość płynąca prosto z serca, wiedzą doskonale podopieczni Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. Dziewczęta i chłopcy w teledysku promującym idee Festiwalu pięknie wyśpiewali ponadczasowe prawdy oraz promowali najważniejsze dla osób niepełnosprawnych i związanych z nimi środowisk wydarzenie kulturalno-społeczne w regionie.

Jak podkreślała Aleksandra Hawrył, koordynatorka imprezy, festiwal jest ważnym kulturalno-społecznym wydarzeniem organizowanym dla całej śląskiej społeczności związanej ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Honorowym patronatem festiwal objął starosta wodzisławski Leszek Bizoń. W jego imieniu podczas festiwalu głos zabrały członkinie Zarządu Powiatu Kornelia Newy i Krystyna Kuczera.

Słuchając piosenki tak pięknie wyśpiewanej przed chwilą przez uczniów naszej szkoły uświadomiłam sobie, że wszyscy macie wielkie i pełne miłości. Ale nie tylko. Są to też serca pełne uporu. Dzisiejszy festiwal jest dowodem na to, że jesteście uparci w dążeniu do celu. Jak dobrze wiemy, festiwal był kilkukrotnie przekładany z powodu pandemii, nie mogliśmy się spotkać w takim składzie jak dziś i wspólnie cieszyć się, śmiać i korzystać z chwili, a co najważniejsze, śpiewać. Festiwal nosi tytuł „ŚpiewaMY”, czyli my wszyscy wspólnie śpiewamy. Z tej pięknej okazji w imieniu władz Powiatu Wodzisławskiego, a zwłaszcza starosty Leszka Bizonia, serdecznie witam wszystkich i zapraszam do wysłuchania pięknych występów wokalnych. Życzę wam, aby to dzisiejsze spotkanie było pełne radości – powiedziała Kornelia Newy.

Kiedy ostatnim razem uczestniczyłam w festiwalu karaoke było to dla mnie niezwykłym przeżyciem. Wiem, że drzemią w was ogromne możliwości, czego mamy okazję doświadczać podczas festiwalu jak ten, ale nie tylko tutaj. Swoje umiejętności pokazujecie i rozwijacie także poprzez malarstwo, co mogliśmy obserwować podczas niedawnej wystawy „Wszytko, co kocham”  Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. W przyszły wtorek odbędzie się także Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Dlatego to nie tylko „ŚpiewaMY”, ale również przepiękne prace artystyczne czy wyniki sportowe. Powiat Wodzisławski niezwykle poważnie traktuje zadania z zakresu pomocy osobom niepełnosprawnym. Czekam z niecierpliwością i wielką ciekawością na dzisiejsze występy – powiedziała Krystyna Kuczera.

Jubileuszowy Festiwal, tak jak poprzednie, miał swoją specyfikę i klimat. Odbyły się już Festiwale w rytmach folk, afrykańskich czy lat 80.-90. tych. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosił uczestników zespół Long&Junior! Organizatorzy Festiwalu zadbali o niespodzianki, jedną z nich było wspólne odśpiewanie „Sto lat” z okazji jubileuszowej edycji festiwalu, a także wspólne zjedzenie tortu i babeczek.

W jury tegorocznej edycji zasiedli: Grzegorz Czech ze studia GoRecords, wokalistka Sandra Czuraj oraz dziennikarka Radia 90 i konferansjerka Monika Sokołowska. Nad całością Festiwalu czuwał wodzirej Paweł Korduła wspólnie z prowadzącymi pedagogami ZPSWR Aleksandrą Hawrył i Grzegorzem Żymełką. Na scenie oprócz śpiewających uczestników z m.in. Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Chorzowa, Żor, Tychów, Wodzisławia Śl. zobaczyliśmy także występy uczniów z ZPSWR oraz grupę taneczną Dżepetto Squad.

W imieniu jury dziękuję za możliwość przysłuchiwania się dzisiejszym występom, to było niezwykłe doświadczenie i wspaniałe, nietypowe przedpołudnie. Słuchanie was było ogromną przyjemnością, za co serdecznie dziękujemy. Macie wielkie serca i wyjdziemy dziś stąd bogatsi o tą całą miłość, którą od was otrzymaliśmy. Być w jury tak wspaniałego konkursu to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie, ponieważ każdy z występujących zasługuje na nagrodę i każdy zasługuje na wyróżnienie – mówiła podczas ogłaszania werdyktu Monika Sokołowska.

Na scenie zaprezentowało się 10 wykonawców: Agnieszka Brzezińska, zespół Perłowe Trio w składzie: Stefan Dudzic, Aleksandra Kojtych i Beata Konieczny, następnie Kacper Walkiewicz, Robert Bugla, Leszek Hetman wraz z chórkiem, w skład którego wchodził Oskar Mrowiec, Krzysztof Ziętkiewicz i Dariusz Pal. Po nich wystąpił Fabian Zielenkiewicz, Wiktoria Skutela, Agata Franke, Jakub Nocoń, Marta Kawuczke, Kacper Sabuda z Mają Kremiec, później Magdalena Tytko i na końcu Dawid Stasiowiski.

Jak wskazało jury, przyznano trzy 1. miejsca, lecz główna nagroda, czyli możliwość nagrania swojego utworu w profesjonalnym studiu nagraniowym została przyznana Fabianowi Zielenkiewiczowi za utwór „I Ciebie też bardzo”.

Zdobywcą drugiej nagrody zostało Perłowe Trio  za wykonanie piosenki „Nie płacz, Ewka”, natomiast trzecie miejsce zdobył Kacper Walkiewicz za piosenkę „Zabiorę Cię właśnie tam”.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!