Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski KONKURS: OPOWIADANIE NA "STULECIE POLSKIEGO KRYMINAŁU" - Powiat Wodzisławski

KONKURS: OPOWIADANIE NA „STULECIE POLSKIEGO KRYMINAŁU”

Rok 1919 to rok odbudowy i odnowy – powoływano wówczas kolejne instytucje niezbędne do funkcjonowania państwa, granice państwowe wciąż się kształtowały, prowadzono unifikację terenów dawnych trzech zaborów. W lipcu 1919 roku ogłoszono dekret o powołaniu Policji. Sto lat później, w związku z wyjątkową, setną rocznicą, Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Hasło to jest umowne i symboliczne w wydźwięku – kryminały nie zaczęły przecież powstawać dopiero po 1918 roku. Niemniej jednak sto lat temu powołano polską policję, sto lat temu rodziła się polska kryminalistyka.

plakat opowiadanie na stulecie polskiego kryminału

Informacje o konkursie można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/konkurs-na-opowiadanie-stulecie-polskiego-kryminalu/