Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Konkurs „Bezpieczny skok z BHP do górnictwa” rozstrzygnięty - Powiat Wodzisławski

Konkurs „Bezpieczny skok z BHP do górnictwa” rozstrzygnięty

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego: Mateusz Parzych i Rafał Kucza, okazali się najlepsi i zajęli pierwsze miejsce w konkursie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy "BEZPIECZNY SKOK Z BHP DO GÓRNICTWA", organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach oraz Wyższy Urząd Górniczy przy współpracy śląskiego Kuratorium Oświaty.

W zorganizowanych po raz pierwszy zmaganiach uczestniczyli uczniowie z 21 szkół z terenu województwa śląskiego, natomiast do ścisłego finału zakwalifikowano dwuosobowe drużyny reprezentujące sześć szkół z: Ornontowic, Wodzisławia Śląskiego, Katowic, Libiąża, Pawłowic oraz Rudy Śląskiej.

Finał konkursu odbył się 18 listopada  w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach. Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży szkół o profilu górniczym zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujących w górnictwie pod ziemią. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu prawa pracy i bhp, ale także udzielania pierwszej pomocy. Pytania dotyczyły m.in. zatrudniania kobiet pod ziemią, postępowania w razie oparzeń pracownika, postępowania w sytuacjach awaryjnych, podpisywania umów o pracę.

O lokatach finalistów zadecydował pisemny test z zakresu bhp oraz prawa pracy. Uczniowie oraz nauczycielka  przygotowująca ich do konkursu – Helena Spyra, zdobyli liczne nagrody i dyplomy, wśród których jest m.in. udział w czterodniowej wycieczce do Brukseli ufundowanej przez europosłankę Małgorzatę Handzlik.