Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Komunikat prasowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim - Powiat Wodzisławski

Komunikat prasowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim

Nawiązując do opublikowanych informacji prasowych dotyczących rzekomej korelacji pomiędzy zainstalowanymi w Turzy Śląskiej nadajnikami telefonii komórkowej a zachorowaniami ludności informujemy, co następuje:

1. Starosta Wodzisławski jest organem, który wydaje wyłącznie pozwolenia na budowę tego typu obiektów. W świetle obowiązujących przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) jeżeli inwestor dopełni wszelkich formalności Starosta nie ma możliwości odmowy wydania pozwolenia na budowę.
W tym miejscu należy podkreślić, że każdorazowe wydanie pozwolenia jest poprzedzone dogłębnym przeanalizowaniem wniosku inwestora pod kątem jego zgodności z prawem. Z tego powodu wydanie pozwolenia na budowę instalacji operatora sieci Plus oraz operatora sieci Era w Turzy Śl. przy ul. Mszańskiej 4a poprzedzone było decyzjami lub uzgodnieniami o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na przedsięwzięcia, które były poddane konsultacjom społecznym z mieszkańcami. W uzasadnieniu drugiej decyzji możemy przeczytać:  „W terminie ustawowym, tj. 21 dni, nie wpłynęły żadne uwagi ani wnioski społeczeństwa”. Co ważne, decyzja środowiskowa Wójta Gorzyc z dnia 15 maja 2008 dotycząca wniosku Polskiej Telefonii Cyfrowej została uzgodniona z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Katowicach oraz Marszałkiem Województwa Śląskiego.

Wskutek zmiany przepisów prawa lokalizacja instalacji antenowej sieci Play w Turzy Śl. przy ul. Mszańskiej 1A nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

2. Organem właściwym do zgłaszania uwag dotyczących funkcjonowania nadajników telefonii komórkowej i ich oddziaływania na zdrowie ludzi jest wyłącznie Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jest to organ powołany do prowadzenia analiz higieny radiacyjnej, w tym badania natężenia pól elektromagnetycznych.
Wszystkie osoby, które chcą zgłosić swoje zastrzeżenia do prawidłowości funkcjonowania anten telefonii komórkowej mogą to uczynić na piśmie. Skargę na działanie nadajników należy skierować na adres:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach
ul. Raciborska 39, 40-957 Katowice

Dodatkowo oceny poziomu pól elektromagnetycznych w środowisku i obserwacji zmian tych poziomów dokonuje z kolei w ramach państwowego monitoringu środowiska Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, co wynika z art. 123 ustawy Prawo ochrony środowiska.

3. Starosta Wodzisławski zaniepokojony informacjami jakie ukazały się w środkach masowego przekazu zwrócił się do operatorów korzystających z obiektów w Turzy Śląskiej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.
Zgodnie z przekazanymi Staroście sprawozdaniami (dla operatora sieci Plus – z dnia 8 lipca 2010 r.; dla operatora sieci Play – z dnia 9 lutego 2011 r.). z wyników pomiarów pól elektromagnetycznych wszystkie instalacje antenowe w Turzy Śląskiej przy ul. Mszańskiej 1 i Mszańskiej 4a są bezpieczne, tj. wartości natężenia pola elektrycznego oraz magnetycznego nie przekraczają wartości granicznych strefy bezpiecznej.
Należy dodać, że badania pól dla anten Polkomtela S.A. przeprowadzono przy włączonych nadajnikach Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Wymaga także podkreślenia, że pomiary pól przeprowadzane są przez akredytowane instytucje w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów.

4. Starosta przywiązuje ogromną wagę do roli i znaczenia konsultacji społecznych, dlatego też wziął udział w większości spotkań wiejskich organizowanych w gminie Gorzyce. Starosta spotykał się także z mieszkańcami Gorzyc, Rogowa, Turzy Śląskiej i Wodzisławia Śl. oraz władzami gminy Gorzyce celem wypracowania wspólnego stanowiska dotyczących  instalacji nadajników telefonii komórkowej.