Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejne wsparcie od powiatu dla PPZOZ - Powiat Wodzisławski

Kolejne wsparcie od powiatu dla PPZOZ

Rada Powiatu Wodzisławskiego podczas grudniowej sesji podjęła decyzję o przyznaniu Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim dotacji w wysokości niemal 1,1 mln zł. Niezależnie od tego, wczoraj Zarząd Powiatu postanowił też umorzyć 500 tys. zł pożyczki udzielonej szpitalom w maju.

szpital w Wodzisławiu Śl.

Dotacja od powiatu, która trafi do szpitali na początku przyszłego roku, posłuży jako wkład własny w unijnym projekcie poprawy efektywności energetycznej, przewidującym m.in. wymianę sieci centralnego ogrzewania oraz termomodernizację szpitalnych budynków. Inwestycją objęte są obiekty: Oddziału Pediatrycznego, laboratorium analitycznego, Pogotowia Ratunkowego, byłej administracji, warsztatu oraz archiwum Szpitala w Rydułtowach, a także budynki: administracji, byłego Oddziału Neurologii, dawnego klubu opieki nad dziećmi oraz byłej interny I w Szpitalu w Wodzisławiu Śl.

W sumie w ramach projektu, na który PPZOZ pozyskał ponad 6 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (więcej o projekcie TUTAJ -link), poddanych termomodernizacji zostanie aż 17 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Całkowita wartość inwestycji w PPZOZ  to ok. 9,5 mln zł. – Dzięki tym środkom będzie można m.in. docieplić budynki w obu lokalizacjach – zarówno w Wodzisławiu Śl., jak i Rydułtowach. To zaś przyniesie wymierne korzyści i ekologiczne, i finansowe dla PPZOZ. Wiadomo zaś, że każde wsparcie naszych szpitali jest na wagę złota – tłumaczy Leszek Bizoń, starosta wodzisławski.

Grudniowa decyzja rady powiatu o sfinansowaniu wkładu własnego PPZOZ w projekcie nie jest pierwszą. Już w październiku radni zdecydowali o wyasygnowaniu z budżetu powiatu kwoty 320 tys. zł na ten sam cel. Z inicjatywą uchwałodawczą wystąpił wówczas również zarząd powiatu.

Niezależnie od wsparcia dla inwestycji w ekologiczne ciepło, Zarząd Powiatu Wodzisławskiego podczas środowego posiedzenia zdecydował również o umorzeniu udzielonej powiatowym szpitalom w maju 2020 r. pożyczki. – Wspólnie z zarządem uznaliśmy, że za tą decyzją przemawia przede wszystkim ważny interes mieszkańców, gdyż szpitale zabezpieczają dostęp do świadczeń opieki medycznej finansowanych ze środków publicznych. Głównym źródłem przychodów PPZOZ jest umowa z NFZ, która od lat nie pokrywa kosztów podstawowej działalności medycznej. W tym roku dodatkowym obciążeniem są koszty związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19. Wszystko to powoduje, że sytuacja finansowa naszych szpitali jest bardzo trudna, dlatego też postanowiliśmy udzielić PPZOZ wsparcia w postaci umorzenia pożyczki – wyjaśnia starosta Leszek Bizoń.

Tym razem mowa o kwocie pół miliona złotych. W sumie więc tylko dwie ostatnie decyzje władz powiatu oznaczają wsparcie PPZOZ na kwotę ok. 1,6 mln zł.