POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Galeria zdjęć

Kolejne Powiatowe Manewry Pierwszej Pomocy za nami

Pomimo nieprzychylnej aury, trzecia edycja Powiatowych Manewrów Pierwszej Pomocy zakończyła się sukcesem. Zespoły świetnie radziły sobie z zadaniami przygotowanymi przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

Jak planowano wzorem lat ubiegłych, manewry miały się odbyć na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim. Jednak intensywne opady deszczu zmusiły organizatorów do przeniesienia wydarzenia do I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich. I to właśnie tam strażacy przygotowali zadania, z którymi miała mierzyć się młodzież ucząca się w szkołach Powiatu Wodzisławskiego. Do rywalizacji, która była zwieńczeniem projektu edukacyjno-profilaktycznego „Pierwsza pomoc. I Ty możesz ratować”, zgłosiło się 10 drużyn reprezentujących I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl., Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., Zespół Szkól Technicznych w Wodzisławiu Śl., Zespól Szkół w Gogołowej, Sportową Szkołę Podstawową nr 2 w Radlinie, Szkołę Podstawową nr 1 w Wodzisławiu Śl. oraz Szkołę Podstawową im. Św. Kazimierza w Mszanie.

– To już trzecia edycja manewrów co pokazuje, że młodzież doskonale współpracuje ze strażą pożarną, a także niezwykle chętnie uczy się ratowania życia. Jest to przecież nasz obywatelski obowiązek prawny i moralny. Jednak ważne, jest posiadanie fachowej wiedzy. Trzeba też mieć świadomość co się robi, ale także umieć pokonać swój strach. Dlatego dobrze, że wyzwanie podjęło wielu młodych tworzących dziesięć drużyn i mam nadzieję, że uczestnictwo w manewrach będzie dla was nie tylko źródłem satysfakcji, ale także nowej wiedzy – mówiła do uczestników wicestarosta Danuta Maćkowska, oficjalnie rozpoczynając trzecią edycję manewrów.

Uczestnicy manewrów mieli za zadanie poradzić sobie z wyzwaniami, które mogą wydarzyć się w życiu codziennym. Było to m. in. udzielenie pomocy przedmedycznej motocykliście po wypadku, zabezpieczenie otwartego złamania kości po upadku na rolkach, odpowiednia reakcja na stopień i rodzaj poparzeń, a także niesienie pomocy ofierze wypadku na rowerze. Dodatkowo na boisku liceum zorganizowano konkurencje sprawnościowe – wspinaczkę na skrzynkach oraz tor przeszkód zakończony testem na celność w laniu wody.

W manewrach udział wzięli również Naczelnik Wydziału Obywatelskiego, Ochrony Informacji Niejawnych i Zarządzania Kryzysowego Gabriela Bała, Naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim mł. bryg. Marek Misiura.