Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejne miliony na ochronę powietrza i ekologiczne ciepło - Powiat Wodzisławski

Kolejne miliony na ochronę powietrza i ekologiczne ciepło

Powiat Wodzisławski pozyskał prawie 3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na projekt związany z modernizacją energetyczną oraz budową instalacji służącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki tym pieniądzom dwa budynki użyteczności publicznej zostaną zmodernizowane pod kątem ograniczenia strat ciepła i efektywnego wykorzystania OZE. Pozwoli to na spore zmniejszenie kosztów eksploatacji i utrzymania obiektów.

fotowoltaika

Kompleksowej termomodernizacji poddane zostaną budynki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Syryni.  Zadanie obejmie wymianę w obu obiektach źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania oraz wykonanie prac remontowych. Ponadto w szkole przebudowana zostanie wentylacja, natomiast w budynku PZD zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz zmodernizowane oświetlenia na placu wokół PZD.

Takie prace pozwalają na znaczne oszczędności energii oraz większą ochronę środowiska. Powiat sukcesywnie przeprowadza termomodernizację swoich obiektów i tego typu inwestycje dają znakomite efekty. To szczególnie ważne w czasie, gdy tak istotną kwestią staje się zanieczyszczenie powietrza – tłumaczy mówi starosta Leszek Bizoń.

Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 4 044 428,17 zł, natomiast dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020  wyniesie 2 937 448,72 zł, co stanowi 85% kosztów kwalifikowalnych projektu.