Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "Kaligrafuj, jeśli chcesz" - Powiat Wodzisławski

„Kaligrafuj, jeśli chcesz”

Po wakacyjnej przerwie do Wodzisławskiego Centrum Kultury powraca cykl warsztatów poświęcony sztuce pięknego pisania. 23 września, w sobotę o godzinie 10.00 podczas dwugodzinnych zajęć zatytułowanych „Kaligrafuj, jeśli chcesz” można będzie poznać zasady kreślenia liter i obsługi takich narzędzi, jak brush pen i stalówka ścięta.

plakat - kaligrafia w WCK

– Kaligrafia to sztuka pięknego pisania i można się jej uczyć bez względu na kształt własnego charakteru pisma – zachęca Monika Kruczek, prowadząca warsztaty, która za cel postawiła sobie popularyzację tej sztuki i przekazywanie wiedzy na jej temat w przystępny sposób. Podczas zajęć uczestnicy inspirowani są do wykorzystywania kaligrafii w praktyce poprzez odkrywanie różnych technik, narzędzi czy oglądanie publikacji tematycznie z nią związanych.

Brush pen to pisak inspirowany pędzlem, który przy odpowiednim użyciu pozwala w piśmie uzyskać zarówno linię cienką, jak i grubą. Pisanie tym narzędziem nazywane jest na ogół brush letteringiem. Podczas warsztatów przedstawione zostaną uproszczone litery inspirowane głównie kursywą angielską. Z kolei stalówka ścięta to narzędzie o płaskiej końcówce, kojarzące się zazwyczaj z napisami nawiązującymi do średniowiecza. Uczestnicy uczyć się będą posługiwania nim na podstawie stylu pisma o nazwie foundational, stworzonego z inspiracji minuskułą karolińską z przełomu VIII i IX wieku.

Podczas spotkania uczestnicy sami wybiorą sobie narzędzie pracy oraz otrzymają odpowiednie wzorniki i niezbędne wskazówki do posługiwania się nimi w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze efekty. Dlatego poziom zaawansowania nie ma znaczenia. Zarówno początkujący, jak i osoby, które miały styczność z kaligrafią, otrzymają indywidualne wskazówki i wsparcie prowadzącej, a także wszelkie niezbędne materiały.

Zajęcia poprowadzi Monika Kruczek (www.piekneslowa365.pl), polonistka, miłośniczka kaligrafii i projektowania graficznego. Koszt uczestnictwa w warsztatach to 45 zł. Zapisy przyjmowane są do 18 września pod adresem piak@wck.wodzislaw.pl. Informacji na temat wydarzenia udzielają pracownicy Działu Projektów i Animacji Kulturalnej WCK (tel. 32 455 48 55 wew. 28). Realizacja warsztatów będzie możliwa pod warunkiem zgłoszenia się minimalnej liczby zainteresowanych.