Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jutro marsz "Białej Wstążki" - Powiat Wodzisławski

Jutro marsz „Białej Wstążki”

W połowie listopada rozpoczęła się w powiecie wodzisławskim kampania Białej Wstążki, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy. Jutro zakończy ją wspólny przemarsz ulicami Wodzisławia Śl. Hasło tegorocznej kampanii ,,MIŁOŚĆ I SZACUNEK TO DLA WSZYSTKICH DOBRY KIERUNEK”

plakat kampania białej wstążki

Już po raz szósty Powiat Wodzisławski aktywnie włączył się w organizację kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy „BIAŁA WSTĄŻKA”. Jej celem jest rozpoczęcie debaty na temat przemocy ze szczególnym uwzględnieniem przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Patronatem nad wydarzeniem objął starosta Leszek Bizoń.

Tegoroczne działania realizowane w ramach kampanii dotyczą szeroko pojętej „mowy nienawiści”. Zaproszono do współpracy między innymi młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego powiatu. Uczniowie pracowali nad projektem plakatu pod hasłem „Stop hate” oraz mieli za zadanie napisać krótki tekst motywujący do niepoddawania się trudnościom i walki o siebie i innych pod hasłem  „Ważne słowa – słowa, które dają Moc” . Wzięli oni też udział w warsztatach profilaktycznych dotyczących prawidłowych postaw społecznych i uczących tolerancji.

Jednym z tradycyjnych już elementów kampanii są rozgrywki sportowe, które odbywają się pod hasłem „Sport bez agresji i przemocy”. W tym roku w meczu piłki siatkowej spotkały się drużyny samorządowców i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Kibicowali im wychowankowie Powiatowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wodzisławiu Śl.

Zwieńczeniem tegorocznej „Białej wstążki” będzie bały marsz odbywający się pod hasłem „Marszem po moc”. Przejdzie on 11 grudnia o godzinie 10:00 ulicami Wodzisławia Śl. sprzed budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Bogumińskiej 2 do I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich. Po marszu odbędzie się tam konferencja, w której udział zapowiedzieli m.in. Krzysztof Kazek – pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka oraz dr Patryk Kujana – mediator, wykładowca akademicki. W programie konferencji zaplanowano również występy artystyczne uczniów LO nr 1 im. 14 Pułku Powstańców oraz Szkoły Podstawowej w Mszanie.

Organizatorem wydarzenia oraz całej kilkunastodniowej kampanii przeciw przemocy jest Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z siedzibą w Wodzisławiu Śl.