Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jak umierały kopalnie - Powiat Wodzisławski

Jak umierały kopalnie

Nakładem Fundacji Kopalń Zlikwidowanych w Rybnickim Okręgu Węglowym, przy finansowym wsparciu m.in. Powiatu Wodzisławskiego, ukazała się książka poświęcona historii nieczynnych już zakładów górniczych ziemi wodzisławskiej i rybnickiej.

Wydawnictwo pt. „Jak umierały kopalnie” to praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Kapłanka. Zawiera 18 artykułów poświęconych historii górnictwa w tzw. okręgu rybnickim oraz jedenastu kopalń: KWK „Reden”, KWK „Fryderyk”, KWK „Ignacy”, KWK „Rymer”, KWK „Żory”, KWK „Anna”, KWK „1 Maja”, KWK „Morcinek”, KWK „Moszczenica”, KWK „Dębieńsko”, KWK „Szczęście Beaty”.

Jak podkreśla prof. dr hab. inż. Stanisław Duży z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Rybnicki Okręg Węglowy w powszechnej opinii kojarzy się z kopalniami węgla kamiennego budowanymi po 1945 roku i dynamicznym rozwojem miast z tym związanych takich jak Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski czy Żory. Jednak region ten związany jest z górnictwem węgla kamiennego już od ponad 200 lat, a ludzie żyjący na tym terenie byli świadkami różnych procesów gospodarczych od budowy małych kopalń wydobywających złoże zalegające na małych głębokościach, poprzez gwałtowną rozbudowę branży po likwidację branży. – Książka została napisana przez świadków procesów zachodzących w górnictwie węgla kamiennego w zachodnim subregionie województwa śląskiego (…) i obejmuje historię kopalń eksploatujących węgiel kamienny od XVIII do końca I dekady XXI wieku. (…) Każda kopalnia została opisana według jednego schematu, a mianowicie narodziny kopalni, eksploatacja, likwidacja kopalni i spuścizna po działalności kopalni – wyjaśnia w swojej recenzji prof. Duży.

Książka jest unikalnym dokumentem obrazującym funkcjonowanie górnictwa w Subregionie Zachodnim i z tego powodu to pozycja obowiązkowa w biblioteczkach nie tylko historyków czy rodzin górniczych. – Polecam ją wszystkim tym, którzy interesują się historią swojej „Małej Ojczyzny” oraz genezą dóbr cywilizacyjnych – zachęca prof. Duży.

Książkę, która ukazała się w nakładzie 1500 egzemplarzy, można nabyć m.in. w zabytkowej kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu, siedzibie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku, rybnickiej księgarni „Orbita”. Toczą się też rozmowy w sprawie dystrybucji książki w Muzeum w Wodzisławiu Śl. i innych miejscach.

Jak podkreśla prezes Fundacji Kopalń Zlikwidowanych ROW Ryszard Fuchs, całkowity dochód ze sprzedaży publikacji zostanie przeznaczony na utworzenie szlaku nieistniejących już kopalni ziemi wodzisławskiej i rybnickiej, po których pozostało sporo spuścizny materialnej, m.in. obiekty budowlane zaprojektowane przez Hansa Poelziga – światowej sławy architekta doby modernizmu. Na szlaku mają znaleźć się również zlikwidowane kopalnie ziemi wodzisławskiej: „Fryderyk” w Kolonii Fryderyk (gm. Gorzyce), „Reden” w Radlinie, „Anna” w Pszowie oraz „1 Maja” w Wodzisławiu Śl.

Zachęcamy do lektury!