Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jak matematyki uczą w Rumunii?  - Powiat Wodzisławski

Jak matematyki uczą w Rumunii?

O tym mogła przekonać się młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich  w Rydułtowach, która w przedostatnim tygodniu listopada gościła w murach rumuńskiej szkoły średniej w mieście Suczawa. Było to pierwsze spotkanie „Skalniaków” z partnerami w ramach nowego projektu MATHS IS ALL AROUND.

uczniowie i nauczyciele LO w Rydułtowach w Rumunii

Sześcioosobowa reprezentacja „Skalnej” pod opieką Moniki Brych oraz Marioli Majer przez pięć dni rozwijała kompetencje matematyczne i językowe.  Zabawnymi i energetycznymi warsztatami integracyjnymi rozpoczęli tygodniowe zmagania z matematyką,  która okazała się być wszędzie – w geografii, fizyce, chemii a nawet na … zakupach. Były też warsztaty ukazujące nieco lżejszy obraz królowej nauk oraz szukanie matematyki poza szkołą. – Nadal jesteśmy pod wrażeniem pięknej twierdzy Suczawa czy dostojnych monastyrów z malowidłami sprzed 500 lat. I choć rosół zabielany śmietanką nie do końca do nas przemawia, uważamy tę misję za udaną – wspomina koordynator projektu Monika Brych. Spotkanie partnerskie w Rydułtowach zaplanowano w ostatnim tygodniu marca 2020.

A co o rumuńskiej przygodzie mówią rydułtowscy licealiści?

DAWID

Dzięki wyjazdowi do Rumunii mogłem poznać nowych ludzi oraz tamtejszą kulturę. Dzięki temu że poznałem ludzi z Bułgarii, Grecji i Rumunii, aby się z nimi porozumieć, musiałem posługiwać się językiem angielskim co w znacznym stopniu zwiększa również jego naukę. Niestety, nie wszyscy dostatecznie potrafili korzystać z języka angielskiego i często używali translatora, co wpływało na przekształcanie sensu zdań które próbowali wypowiedzieć.

MARTA

Czas który spędziłam w Rumunii będę wspominać miło. Poznałam ich kulturę i wielu wspaniałych ludzi. Gdy będzie okazja to chętnie znów tam pojadę. Podczas takiego wyjazdu można wiele się nauczyć. Każdemu polecam taki wyjazd, jest to czas którego się nie zapomina.

EMILIA

Dobrze wspominam tamten czas, było to bardzo ciekawe doświadczenie. Poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz miałam możliwość poznania nowej kultury. Była to także świetna okazja do podszkolenia języka angielskiego, czy zobaczenia wielu ciekawych miejsc.

KINGA

Bardzo dobrze zapamiętałam spędzony tam czas, była to dla mnie fantastyczna przygoda, niesamowite wrażenia. Poznałam tam wielu niezwykłych znajomych, dzięki czemu nabyłam nieco wiedzy o ich kulturze.  Panowała tam świetna atmosfera. Jest to dla mnie niezapomniane przeżycie. Zobaczyłam tam wiele ciekawych miejsc, a także przy okazji  mogłam podszkolić język angielski. Nigdy nie zapomnę tego spotkania.

JAKUB

Było świetnie, poznałem wielu kolegów z którymi nadal mam kontakt. Wiele się nauczyłem przez ten tydzień i osobiście polecam każdemu taki wyjazd.