Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Jak dobrze Was widzieć

Jak dobrze Was widzieć

Wczoraj w miasteczku rowerowym w Radlinie wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach przedstawiciele Starostwa wręczali mieszkańcom elementy odblaskowe. To element kampanii "Jak dobrze Cię widzieć", mającej na celu zwrócenie uwagi na problem widoczności osób pieszych po zmroku oraz podczas niepogody.

Zbliżenie odblaskowego breloka z logo powiatu wodzisławskiego

Organizatorzy przygotowali kilkaset pakietów zawierających elementy odblaskowe, jak kamizelki, breloczki, opaski itp. Wszystkie rozeszły się jak ciepłe bułeczki, co bardzo cieszy, bo noszenie elementów odblaskowych po zmroku znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa w rejonie dróg. Zwłaszcza teraz zimą, przy ograniczonej widoczności i niekorzystnych warunkach atmosferycznych, należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to głównie pieszych, którzy po zmroku narażeni są na niebezpieczeństwo potrącenia przez samochód. Jak bowiem wskazują analizy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Tymczasem osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Znacząco zwiększa się więc szansa na właściwą reakcję ze strony kierowcy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci oraz seniorów, którzy ze względu na ograniczoną mobilność są szczególnie narażeni na ryzyko potrącenia, m.in. w rejonie przejść dla pieszych.

Wczorajsze wydarzenie miało ważny aspekt edukacyjny. Funkcjonariusze przekazywali licznie przybyłym dzieciom i ich opiekunom przydatne informacje na temat zasad bezpiecznego poruszania się po zmroku lub gdy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność. Policjanci ruchu drogowego przypominali też o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu drogami  poza terenem zabudowanym. Zalecali jednak, by dla własnego bezpieczeństwa nosić elementy odblaskowe również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy podkreślali potrzebę kontynuowania takich kampanii. Z tego między innymi powodu Starostwo już planuje kolejną edycję akcji w jednej z gmin powiatu. Wcześniej Starostwo wręczało odblaski seniorom w ramach akcji „Bez odblasku po zmroku – ani kroku. Seniorze bądź widoczny na drodze!”, a także podczas październikowej akcji „Świeć przykładem”, jak również podczas Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które od kilku lat na drogach powiatu organizowane są wspólnie z Komendą Powiatową Policji i Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.