Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Interna z pododdziałem geriatrycznym oficjalnie otwarta - Powiat Wodzisławski

Interna z pododdziałem geriatrycznym oficjalnie otwarta

Dzisiaj w Szpitalu w Wodzisławiu Śl. dokonano oficjalnego otwarcia po modernizacji Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Geriatrycznym - Centrum Leczenia Chorób Wieku Podeszłego. Przecięcia wstęgi dokonał m.in. starosta Leszek Bizoń, poseł Teresa Glenc, senator Ewa Gawęda, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, były i obecna dyrektor PPZOZ, a także lekarz kierujący oddziałem Paweł Muzyka.

Otwarcie Oddziału Internistycznego z Pododdziałem Geriatrycznym w Szpitalu w Wodzisławiu Śl.

Oddział w nowej lokalizacji będzie przyjmować pacjentów od 1 maja. Liczy 45 łóżek – 35 z przenoszonego oddziału z Rydułtów oraz 10 z Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Wodzisławiu Śl. Obiekt dysponuje salami jedno i wieloosobowymi – wszystkie z łazienkami. W budynku zainstalowano windę oraz infrastrukturę umożliwiającą zapewnienie higieny osobom leżącym. Na korytarzach zainstalowano monitoring.

Poza standardowymi salami chorych w Oddziale powstały sale do monitorowania stanu pacjentów wymagających wzmożonej obserwacji zdrowotnej. Znalazła się również izolatka z pełnym węzłem sanitarnym, pracownia usg i rtg oraz pomieszczenie do wykonywania prób wysiłkowych. Ciekawostką jest przygotowane dla pacjentów stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet, umożliwiające im zachowanie kontaktu ze światem zewnętrznym.

Obiekt został wyposażony w nowoczesną instalację ppoż, a także schludne szatnie dla personelu.

Ciąg dalszy tekstu pod galerią

Inwestycja kosztowała ponad 5,6 mln zł, z czego 5 mln zł stanowiły środki pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponad 600 tys. zł stanowił wkład z budżetu Powiatu Wodzisławskiego.

Ponad milion złotych wydatkowano również na ten obiekt ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dzięki tym pieniądzom obiekt poddano gruntownej termomodernizacji.

Starosta Leszek Bizoń otwierając oddział podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania środków z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, a także do zrealizowania inwestycji. Podkreślił dobrą współpracę w tym zakresie z posłanką Teresą Glenc oraz senator Ewą Gawędą, jak również służbami wojewody i marszałka województwa. Szef powiatu docenił też ogromne zaangażowanie personelu PPZOZ, dzięki któremu inwestycja mogła zostać sprawnie zrealizowana, a samo przeniesienie oddziału z Rydułtów do Wodzisławia Śl. odbyło się bez zastrzeżeń ze strony NFZ.

Dziękuję dyrekcji szpitala, jego pracownikom, dziękuję radnym, którzy praktycznie zawsze, kiedy jest potrzeba dofinansowania inwestycji szpitalnych, dają zielone światło. Szczególnie chciałbym podziękować parlamentarzystom. Pani Poseł, Pani Senator, nie byłoby tego miejsca, gdyby nie ponad 5 milionowe dofinansowanie ze środków rządowych. Dziękuję – w imieniu zarządu Powiatu, w imieniu dyrekcji szpitala i jego personelu, a przede wszystkim w imieniu wszystkich pacjentów, którzy na tym oddziale będą wracać do zdrowia – powiedział starosta Leszek Bizoń.

Przybyli na otwarcie goście – wśród których byli m.in. przewodniczący Rady Powiatu Adam Krzyżak, a także członkinie rady społecznej PPZOZ – radne powiatowe Joanna Rduch-Kaszuba i Izabela Tomiczek oraz wiceprezydent Wodzisławia Śl. Izabela Kalinowska, jak i poprzedni dyrektor PPZOZ, za którego kadencji inwestycję ukończono Krzysztof Kowalik – podkreślali, że inwestycja w szpital to inwestycja we wspólne dobro oraz że oddział w Wodzisławiu Śl. będzie oferować pomoc medyczną w lepszych warunkach niż gdy funkcjonował w Rydułtowach. Wszyscy byli też zgodni, że życzą personelowi Oddziału jak najmniej pracy, a pacjentom, którzy na oddział trafią – jak najszybszego powrotu do pełni zdrowia.