Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Informacje PPZOZ na temat punktów pobrań wymazów na obecność koronawirusa - Powiat Wodzisławski

Informacje PPZOZ na temat punktów pobrań wymazów na obecność koronawirusa

Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śl. informuje, że od 18 czerwca 2020 r. na terenie powiatu działają 2 mobilne punkty pobrań wymazów na obecność koronawirusa, tak zwane drive-thru: w Wodzisławiu Śl. i w Rydułtowach.

wejście do szpitala w Wodzisławiu Śl. foto wyróżniające

Punkty funkcjonują przy:

  • Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim ul. 26 Marca 51
  • Szpitalu w Rydułtowach ul. Plebiscytowa 47

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PUNKTU POBRAŃ:

osoby przebywające na kwarantannie – badanie można wykonać w 10 lub 11 dniu kwarantanny po uprzednim otrzymaniu wiadomości sms, informującej o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa

osoby udające się do sanatorium – wymaz można wykonać nie wcześniej niż  6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Warunkiem pobrania wymazu jest wystawienie zlecenia przez sanatorium w systemie elektronicznym (platforma EWP)

 – osoby kierowane przez KRUS na turnusy rehabilitacyjne w zakładach rehabilitacji leczniczej – wymaz można wykonać nie wcześniej niż  6 dni przed rozpoczęciem turnusu

  cudzoziemcy zatrudnieni przy pracach sezonowych w rolnictwie wymaz można wykonać najwcześniej w 7 dniu kwarantanny. UWAGA! pracownik sezonowy musi być ubezpieczony w KRUS (w przeciwnym wypadku koszt badania ponosi zatrudniający go rolnik/plantator). Zatrudniający pracownika sezonowego rolnik musi dostarczyć drogą mailową skan zgłoszenia do ubezpieczenia pracownika sezonowego w KRUS na  adres e-mail:  m.dadak@zoz.wodzislaw.pl

HARMONOGRAM PRACY PUNKTÓW POBRAŃ:

– przy Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim – codziennie od 10.00-12.00 (UWAGA! od 26.06.2020 będzie działał codziennie w godz. od 08.00-10.00)

– przy Szpitalu w Rydułtowach – codziennie od 08.00-10.00

Wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu:  511 095 235

Rejestracja czynna:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:00
  • soboty i niedziele w godzinach 09:00-12:00

JAK ZROBIĆ BADANIE:

Na badanie:

  • zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL (cudzoziemcy – paszport),
  • do mobilnego punktu pobrań udaj się własnym samochodem, bez załatwiania czegokolwiek po drodze,
  • na miejscu nie wysiadaj z auta – wymaz zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu,
  • 2 godziny przed planowanym wymazem nie należy przyjmować posiłków i płynów (chyba, że wykluczają to względy zdrowotne np. u osób z cukrzycą).

Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz  o nim również poinformowany przez sanepid, a w przypadku osób udających się do sanatorium – o wyniku poinformuje sanatorium.

Badanie można wykonać w dowolnym mobilnym punkcie pobrań, znajdującym się na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Aktu­alna lista wszys­t­kich dzi­ała­ją­cych punk­tów pobrań oraz godziny, w których można się do nich zgłosić, jest dostępna:

CO OZNACZA WYNIK TESTU:

Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:

  • negatywny– wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

W przypadku negatywnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny.

  • niediagnostyczny– to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę.
  • nierozstrzygający– to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48h.
  • pozytywny– wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.

W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, powinieneś umówić się na kolejny pobór próbki w punkcie mobilnym.