Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Goście z Łotwy z wizytą w powiatowych jednostkach pomocy społecznej - Powiat Wodzisławski

Goście z Łotwy z wizytą w powiatowych jednostkach pomocy społecznej

W ubiegłym tygodniu ponad dwudziestoosobowa delegacja z powiatu Jelgava na Łotwie odwiedziła powiat wodzisławski. W czasie dwudniowej wizyty goście odwiedzili wybrane jednostki pomocy społecznej, aby poznać ich pracę, zadania oraz strukturę organizacyjną.

delegacja z powiatu Jelgava na Łotwie w powiecie wodzisławskim

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z członkami Zarządu Powiatu: Leszkiem Bizoniem, Krystyną Kuczerą oraz Kornelią Newy w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śl. Gościom zaprezentowano film ukazujący walory powiatu wodzisławskiego. Następnie strukturę systemu powiatowej pomocy społecznej przedstawiła Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej. Zebrani usłyszeli jakie zadania realizuje Powiat oraz jednostki mu podległe i do kogo kierowana jest pomoc. Na spotkaniu obecni byli też dyrektorzy i kierownicy poszczególnych instytucji pomocowych. Z kolei Iwona Koczy, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, omówiła zadania z zakresu ochrony i promocji zdrowia, w szczególności współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Następnie odbyły się wizyty studyjne w wybranych instytucjach pomocowych. Jako pierwszy goście odwiedzili Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie mieli okazję spróbować swoich sił w maglowaniu. Ze strukturą zakładu, zasadami funkcjonowania oraz ofertą świadczonych usług zapoznał ich dyrektor –Dezyderiusz Szwagrzak.  Później przeszli do sąsiedniego Warsztatu Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek, który jest placówką pobytu dziennego dla 35 osób z niepełnosprawnością. Osoby tam przebywające uczą się, jak radzić sobie w codziennym życiu. Podopieczni biorą udział w zajęciach, które odbywają się w siedmiu różnych pracowniach, po których oprowadził gości dyrektor Andrzej Pałka. Kolejnym ośrodkiem jaki odwiedzili Łotysze był Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Perła”, którego podstawowym zadaniem jest tworzenie warunków do aktywacji psychospołecznej osób korzystających z jego świadczeń. Placówka zapewnia pomieszczenia i urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć terapeutycznych, profilaktycznych i opiekuńczych. Na zakończenie wizyty goście udali się do Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, który w październiku obchodzi 25-lecie swojej działalności. Na miejscu przywitała ich dyrekcja: Ryszard Paweł Nawrocki oraz Maria Janeta. Goście byli pod wrażeniem rozmiaru obiektu, który zlokalizowany jest na działce o powierzchni 3 ha.