Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Górnicze święto w powiecie - Powiat Wodzisławski

Górnicze święto w powiecie

Tradycją stały się uroczyste obchody Dnia Górnika w powiecie wodzisławskim, w których udział co roku bierze kilkuset uczniów szkół górniczych z Wodzisławia Śl. i Radlina, a także przedstawiciele kierownictwa Kompanii Węglowej S.A. i Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz dyrektorzy kopalń z naszego regionu. W tym roku na zaproszenie starosty Tadeusz Skatuły uczestniczył w nich również wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który na pamiątkę górniczego święta w powiecie wodzisławskim otrzymał statuetkę św. Barbary.

Uroczyste obchody dnia górnika w powiecie, zwane Barbórką, stały się piękną tradycją kultywowaną nie tylko przez miejscowe kopalnie, ale także przez szkoły przygotowujące uczniów do zawodu górniczego. Dlatego wczoraj, 28 listopada, uroczystości rozpoczęto od mszy św., którą celebrował dziekan dekanatu wodzisławskiego – ksiądz prałat Bogusław Płonka. Następnie uczestnicy przy dźwiękach orkiestry górniczej przemarszowi ulicami Wodzisławia Śląskiego do Wodzisławskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się akademia, podczas której młodzi adepci fachu górniczego, dokonując skoku przez skórę, zostali pasowani szablą górniczą i symbolicznie włączeni do wspólnoty braci górniczej.

W swoim wystąpieniu starosta Tadeusz Skatuła podkreślał, jak wyjątkowym dniem, pielęgnowanym bogactwem zwyczajów, jest Barbórka w naszym regionie – Mieszkańcy naszego regionu mają świadomość, iż praca w kopalni – chociaż niebezpieczna – jest jednak głównym źródłem utrzymania wielu rodzin i w pewnym sensie gwarantuje stabilizację zawodową. Dlatego też tak wielkim szacunkiem darzy się kopalnię i zawód górnika, szanuje i przekazuje następnym pokoleniom tradycje górnicze.

Podczas uroczystości starosta dziękował władzom Kompanii Węglowej S.A w Katowicach, a także Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. za gwarancje zatrudnienia, które absolwentom szkół ułatwiają start na niepewnym dzisiaj rynku pracy. Dyrekcji kopalń KWK „Marcel”, KWK „Rydułtowy-Anna”, KWK „Jankowice” i KWK „Chwałowice” podziękował również za wspieranie powiatowych szkół  w procesie dydaktycznym. Placówki oświatowe otrzymują bowiem znaczącą pomoc w doposażeniu stanowisk dydaktycznych w urządzenia i sprzęt, dzięki czemu mogą realizować programy nauczania na najwyższym poziomie.

Od roku 2004 po podpisaniu porozumienia z Kompanią Węglową w Katowicach  w kopalniach, będących w jej zarządzie, zatrudnionych zostało ponad 800 absolwentów szkół powiatowych. Także w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A., dzięki podpisanemu w kwietniu bieżącego roku porozumieniu, obecni uczniowie klasy I Technikum kształcący się w zawodzie technik mechanik, po pozytywnym egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, mają szansę na zatrudnienie w kopalniach Spółki.

Gwarancje pracy udzielone przez Kompanię Węglową i Jastrzębską Spółkę Węglową wpłynęły bardzo pozytywnie na zainteresowanie kształceniem w zawodach górniczych, czego potwierdzeniem była liczba chętnych absolwentów gimnazjów do kontynuowania nauki w klasach górniczych.