Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już wkrótce! - Powiat Wodzisławski

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już wkrótce!

Powiat Wodzisławski po raz drugi włącza się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który potrwa od 16 do 22 września. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, tegoroczna kampania ma wyłącznie charakter promocyjny. Zrezygnowaliśmy z organizacji eventów, zastępując je symbolicznym zachęcaniem mieszkańców do korzystania z alternatywnych środków transportu i dbania o tzw. „zeroemisyjność”.

ETZT mały banerek

O akcji

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Akcja trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2020 roku hasłem przewodnim jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Zgodnie z tegorocznymi wytycznymi tematycznymi, motyw przewodni z jednej strony promuje ambitne cele osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie w perspektywie do 2050 roku, z drugiej zaś podkreśla znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich.

Kampania ETZT 2020 ma zachęcać do podjęcia działań, które mogą przynieść natychmiastowe skutki i przyczynić się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla lub zatorów komunikacyjnych.

Planowane działania:

• Kampania informacyjna

Podstawowym działaniem, które Powiat Wodzisławski planuje przeprowadzić podczas ETZT jest kampania informacyjno – promocyjna. Miejscem przekazu informacji będą media społecznościowe i powiatowa strona internetowa, gdzie będziemy zachęcać wszystkich mieszkańców do zmiany nawyków związanych ze środkami transportu, korzystaniem z alternatywnych form przemieszczania się oraz dbaniem o środowisko.

Oprócz tego wprowadzamy kilka innowacji w powiatowej komunikacji zbiorowej PKS Racibórz:

• nowy elektroniczny system zakupu biletów okresowych,
  • bilety okresowe w formie karty elektronicznej,
  • zakup biletów jednorazowych poprzez aplikację Mobilet,
  • możliwość płacenia kartą w autobusie.

Przygotowaliśmy także ulotki, które nie tylko będą informować mieszkańców o kampanii ETZT, ale również o wyżej wymienionych udogodnieniach wprowadzonych w autobusach PKS Racibórz.

•  Bilet promocyjny w aplikacji mobilnej

Na czas kampanii wprowadzamy bilet jednorazowy w bardzo promocyjnej cenie. Będzie można go kupić tylko i włącznie przez aplikację moBILET. Na terenie powiatu przejazd powiatową komunikacją autobusową w dniach od 16 do 22 września będzie kosztować tylko 50 gr. Sprawdź krok po kroku jak kupić bilet jednorazowy.

1. Zainstaluj w swojej komórce aplikację moBILET
  2. Wybierz: „Komunikacja dalekobieżna”
  3. Wybierz: „Arriva RP” a następnie przewoźnika „PKS Racibórz”
  4. Wybierz: „Stacja początkowa” i „Stacja końcowa”
  5. Wybierz: „Bilet weekendowy” (obowiązuje również w terminie od 16 do 22 września)
  6. Wybierz: „Skasuj bilet” (wcześniej należy doładować konto).

W galerii możesz zobacz krok po kroku jak zakupić bilet.

• Autobus elektryczny

Od 3 września na liniach powiatowych obsługiwanych przez PKS w Raciborzu kursuje elektryczny autobus niskopodłogowy EBN11 marki SOR. Test potrwa 3 tygodnie. Ma na celu sprawdzenie, jak elektryczny autobus zachowuje się podczas jazdy lokalnymi drogami i czy poradzi sobie w tutejszych warunkach. Po przeprowadzonych testach zostanie dokonana analiza odnośnie wprowadzenia takiego pojazdu do floty powiatowego przewoźnika.

ETZT 2019

Zeszłoroczna kampania ETZT w Powiecie Wodzisławskim obfitował w różnego rodzaju działania i aktywności. Każda grupa wiekowa znalazła coś odpowiedniego dla siebie.  Dla przypomnienia zorganizowaliśmy m.in.  konkursy artystyczne dla dzieci i młodzieży, piknik edukacyjny, marsz nordic walking, rajd pieszy i rowerowy, dzień bez samochodu, darmowe przejazdy  komunikacją powiatową.

W ramach kampanii ETZT zachęcamy do korzystania z komunikacji zbiorowej, pieszych spacerów, jazdy na rowerze, jeżdżenia do pracy/szkoły z koleżanką lub kolegą…

Pomimo ograniczonych możliwości organizacyjnych, liczymy na duże zainteresowanie i z góry dziękujemy wszystkim osobom angażującym się w tą akcję!