Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Emocje i wiedza rozgrzały "Lodówę". I Regionalny Konkurs "Lodówa" za nami! - Powiat Wodzisławski

Emocje i wiedza rozgrzały „Lodówę”. I Regionalny Konkurs „Lodówa” za nami!

Chłodnictwo i klimatyzacja to dziedzina, która nieustannie się rozwija, szuka nowych rozwiązań, jej eksperci wdrażają nowe pomysły i patenty technologiczne. Pomysły w tej branży wydają się nie mieć końca, wynika to z wielu czynników: od potrzeb klientów począwszy, na zmianach klimatycznych kończąc. Nowych rozwiązań dla uczniów tego kierunku szuka również wodzisławskie PCKZiU.

I Regionalny Konkurs „Lodówa” zorganizowany został przez Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim pod patronatem Zakładu Chłodnictwa i Klimatyzacji Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy związanej z chłodnictwem i klimatyzacją, popularyzacja problematyki bezpiecznych zachowań podczas wykonywania zadań zawodowych oraz nawiązywanie i pogłębianie współpracy pomiędzy szkołami i pracodawcami.

Zakres tematyczny obejmował zagadnienia związane z chłodnictwem i klimatyzacją oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań zawodowych. Warto nadmienić, że towarzyszyli wydarzeniu zacni goście, eksperci tej dziedziny, którzy ze wszech miar wspierali ten pomysł na propagowania wiedzy i bezpieczeństwa w zawodzie: dr inż. Piotr Kopeć reprezentujący Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki, Zakład Chłodnictwa i Klimatyzacji, Bogdan Szczepański, dyrektor Centralnego Ośrodka Chłodnictwa COCH w Krakowie, Dorota Niedojadło i Leszek Bednar (oboje COCH), dr inż. Adam Salamon z firmy Prevac, Dawid Gajda, kierownik działu produkcji firmy Pol-Eko oraz Zdzisław Hajduczek z firmy Sunex.

W rywalizacji wzięło udział 6 szkół regionu, m.in. Z Chorzowa, Pszczyny, Cieszyna, Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego. Całe podium konkursu trafiło do drużyn Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim oraz drużyny Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników! Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez pracodawców z branży chłodniczo-klimatyzacyjnej.

Przy okazji konkursu wszyscy jego uczestnicy oraz zaproszeni goście mieli okazję zwiedzenia wodzisławskiego PCKZiU – szkoły, dysponującej jedną z najnowocześniejszych baz dydaktycznych w regionie.