Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - Powiat Wodzisławski

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Od siedemdziesięciu lat obchodzimy Międzynarodowy Dzień Człowieka ustanowiony w rocznicę uchwalenia Powszechnej deklaracji praw człowieka.

Grafika z okazji międzynarodowego dnia praw człowieka

Dzień jest poświęcony prawom człowieka i ich orędownikom. Ma przypominać, że nie zawsze takie wartości, jak prawo do życia, do prywatności, wolność słowa i sumienia, a także prawo do zrzeszania się, edukacji czy sądu, zakaz tortur i dyskryminacji oraz ochrona socjalna i zdrowia były przez państwa i ich rządy przestrzegane.

W propagowaniu praw człowieka szczególne zasługi ma m.in. Polska. To z inicjatywy polskich członków Amnesty International już od lat w okolicach 10 grudnia odbywa się Maraton Pisania Listów. To obecnie globalna akcja w obronie dysydentów oraz osób, których podstawowe prawa człowieka zostały naruszone. Od kilku lat w kampanię włączają się również szkoły powiatu wodzisławskiego, m.in. II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śl. czy Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach.

Mimo epidemii, również w tym roku Maraton się odbywa, choć online. Szczegóły na stronie Amnesty International: https://maraton.amnesty.org.pl/ Zachęcamy do udziału w akcji!.