Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego - Powiat Wodzisławski

Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego

Dokładnie 30 lat temu, 27 maja 1990 r., odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe w powojennej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia od dwudziestu lat w Polsce obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.

baner 27 maja dzień samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny to nic innego niż wspólnota tworzona przez mieszkańców gminy lub miasta, powiatu i województwa. Dzień Samorządu Terytorialnego jest więc nie tylko świętem samorządowców i pracowników samorządowych, ale przede wszystkim mieszkańców!

Z tej okazji, w 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce, starosta Leszek Bizoń wraz z Zarządem Powiatu Wodzisławskiego, a także przewodniczący Adam Krzyżak z Radą Powiatu Wodzisławskiego przekazują najserdeczniejsze życzenia.

W roku 2020, który został ustanowiony Rokiem Samorządu Terytorialnego, świętujemy 30-lecie wielkiego sukcesu, jakim jest odbudowanie w wyniku przemian ustrojowych idei społeczeństwa obywatelskiego i samorządu terytorialnego w naszej Ojczyźnie. „Społeczeństwo obywatelskie to takie, które potrafi kierować własnym państwem i za nie odpowiadać. I do tego służy samorząd” – pisał w swoich przemyśleniach profesor Jerzy Regulski, współtwórca samorządu terytorialnego, nazywany „ojcem Polski lokalnej”. Demokracja samorządowa sprawia, że obywatele mają udział w życiu państwa i mogą decydować o tym, co dla nich potrzebne i co ich bezpośrednio dotyczy. Niech te słowa wzbudzają nieustanną refleksję nad istotą samorządności, oceną dotychczasowego dorobku na rzecz lokalnej społeczności oraz planowaniem przyszłych działań.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego pragnę złożyć wszystkim osobom przyczyniającym się do propagowania idei samorządności i rozwoju naszego powiatu, jego miast i gmin słowa podziękowania i najlepsze życzenia: wytrwałości, zapału w tej ważnej i odpowiedzialnej pracy, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń, satysfakcji oraz dużo zdrowia, pogody ducha i pomyślności w życiu osobistym! – napisał Leszek Bizoń w okolicznościowym liście skierowanym do lokalnych samorządów.