Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dzień Sprawiedliwego Handlu w wodzisławskim „Ekonomiku” - Powiat Wodzisławski

Dzień Sprawiedliwego Handlu w wodzisławskim „Ekonomiku”

„Sprawiedliwe zakupy – jestem za” – pod takim hasłem Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. po raz pierwszy zorganizował Dzień Sprawiedliwego Handlu. Jego celem było uświadomienie, w jaki sposób można urzeczywistniać ideę Fair Trade (Sprawiedliwego Handlu) na rynku lokalnym.

Spotkanie rozpoczęto od wykładu poświęconego uczciwej cenie za produkt, sprawiedliwej płacy, odpowiednim warunkom socjalnym i szacunkowi w relacjach handlowych. Wygłosiła go Katarzyna Kępska, przedstawicielka Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. – Spotkanie z przedstawicielem fundacji stanowiło ważną okazję do dyskusji na temat skuteczności mechanizmów Sprawiedliwego Handlu. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy kupno produktów z etykietami Fair Trade to jedyny sposób na poprawę warunków życia ludzi pracujących na plantacjach, a żyjących w ubóstwie. Rozmawialiśmy o współczesnych o wyzwaniach, przed którymi stoi Sprawiedliwy Handel, a także o sposobach urzeczywistnienia idei Fair Trade na rynku lokalnym – wyjaśnia Katarzyna Grycman-Wieczorek, nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych. Panel dyskusyjny wzbogaciła degustacja herbaty Yerba Mate (pochodzącej ze zbiorów Sprawiedliwego Handlu) przygotowana przez uczniów klasy gastronomicznej oraz prezentacja multimedialna, dotycząca właściwości i sposobu parzenia herbaty.

W drugiej części spotkania, mającej charakter warsztatowy, wzięli udział uczniowie klas: handlowej, turystycznej i ekonomicznej. Młodzież na mapie świata poszukiwała plantacji herbaty, zastanawiała się nad tym, jak wygląda praca pracownika na plantacji, a także próbowała ustalić, jakie jest jego wynagrodzenie za pracę. W tej części przygotowano również plakat promujący ideę Sprawiedliwego Handlu. Na zakończenie szkolne miniprzedsiębiorstwo uświadomiło wszystkim, jak dużym zagrożeniem dla naszego środowiska są torby i woreczki plastikowe. W tym celu każdy mógł wykonać własną torbę z materiałów naturalnych, która będzie idealna na zakupy. Swoim doświadczeniem w temacie Fair Trade podzielili się również uczniowie z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Handlowych w Katowicach, którzy pokazali jak zrobić bardzo atrakcyjne bransoletki ze starych t-shirtów.