Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Dzisiaj świętują aptekarze

Dzisiaj świętują aptekarze

14 maja obchodzimy Dzień Farmaceuty. Władze powiatu składają wszystkim farmaceutom najserdeczniejsze życzenia.

Maj obfituje w święta dedykowane zawodom medycznym. Jednym z najważniejszych jest Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, który przypada 14 maja. Jest to święto obchodzone przez wszystkich farmaceutów niezależnie od miejsca ich pracy.

Zdjęcie ilustracyyjne. Farmaceutka nalewa odczynnik do probówki

Początkowo było to święto obchodzone wyłącznie przez tureckich farmaceutów. Ustanowiono je bowiem w 1968 roku w Turcji. Jako że jest to najdłużej obchodzone święto farmaceutów na świecie, z czasem nabrało ono międzynarodowego wymiaru. Z kart historii, wybór dnia na 14 maja dotyczy okresu panowania sułtana osmańskiego Mahmuda II (1785–1839). Znany był on ze swoich szeroko zakrojonych reform prawnych i wojskowych. Zrewolucjonizował również turecki system edukacji. Jedną z jego ważniejszych reform było utworzenie 14 maja 1839 roku pierwszej klasy farmaceutycznej w Cesarskiej Szkole. Upamiętniając tę datę, w 1968 roku ustanowiono 14 maja Dniem Farmaceuty.

Dzień Farmaceuty jest okazją do zwrócenia uwagi na zawód aptekarza, niezwykle potrzebny i odpowiedzialny, bez którego nie byłoby kompleksowej opieki nad pacjentem. Warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku innych profesji medycznych dni farmaceuty obchodzimy również we wrześniu. 25 września przypada bowiem Światowy dzień Farmaceuty, a 26 września, w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, odchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza.

Dziękujemy wszystkim Farmaceutom za pomoc pacjentom. Jednocześnie życzymy satysfakcji z wykonywanego zawodu, tak aby Wasza wiedza i umiejętności były zawsze w pełni wykorzystane i docenione.