Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Dzień Edukacji Narodowej świętowano wraz z jubileuszem szkoły

Dzień Edukacji Narodowej świętowano wraz z jubileuszem szkoły

Nieco wcześniej niż wskazuje na to kalendarz, bo już wczoraj (11 października) w powiecie wodzisławskim świętowano Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne obchody były połączone z 40-leciem Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim i odbyły się właśnie w tej placówce.

Spotkanie było okazją do podziękowania nauczycielom za ich odpowiedzialną pracę. Podczas uroczystości sześciu dyrektorów oraz osiemnastu nauczycieli otrzymało Nagrodę Starosty Wodzisławskiego (lista nagrodzonych osób pod artykułem). Starosta Leszek Bizoń przyznał z własnej inicjatywy jeszcze jedną dodatkową nagrodę dla Teresy Jakubiak – nauczyciela pedagoga Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Nagroda została przyznana za całokształt dotychczasowej pracy na rzecz Poradni oraz całej powiatowej oświaty.

Medal Ministra i Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty

Podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej pogratulowano osobom, którym w tym roku przyznano Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty. Odznaczenia te przyznawane są za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. W tym roku Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki uhonorowana została Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim – Iwona Miler. Natomiast Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty otrzymała Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim Maria Lach.

40-lecie szkoły

Tegoroczne Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej obfitowały w szereg nawiązań do okrągłego jubileuszu Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.

Nasza szkoła to Szkoła akceptacji i zrozumienia – dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu od lekkiego do głębokiego oraz z autyzmem w  tym w normie intelektualnej. Oferujemy specjalistyczną pomoc, wsparcie i edukację  w zależności od stopnia niepełnosprawności intelektualnej, od wieku dziecka oraz od jego aktualnego stanu zdrowia – wyjaśniała Wiesława Skrzyszowska, wicedyrektor ZPSWR.

40-letnią historię szkoły przybliżyli uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych wraz z Katarzyną Konieczny – nauczycielką ZPSWR. Wspominano o kolejnych programach i projektach, do których placówka przez lata dołączała i które sukcesywnie realizowała. Mówiono także o inwestycjach, które udało się przeprowadzić dzięki staraniom obecnego i poprzednich zarządów powiatu wodzisławskiego.

Prezent na Jubileusz

Z okazji 40-lecia istnienia placówka otrzymała wyjątkowy prezent.  Mowa o minibusie zakupionym w ramach programu likwidacji barier transportowych. Fabrycznie nowy, specjalistyczny wóz z windą dla osób niepełnosprawnych przeznaczony jest do transportu 20-24 osób z niepełnosprawnościami. Symbolicznego przekazania minibusa dokonali starosta Leszek Bizoń oraz Jan Wroński, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Na urodziny nie przychodzi się z pustymi rękami. Dlatego przyjmijcie proszę w prezencie coś, co wiem, że jest wam niezwykle potrzebne. Dziś w sposób symboliczny, wkrótce już fizycznie, nowy minibus dostosowany do transportu osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się przy pomocy wózków inwalidzkich, będzie służył całej szkolnej społeczności – mówił starosta Leszek Bizoń.

W uroczystej akademii udział wzięli przedstawicieli władz powiatowych – starosta Leszek Bizoń oraz członkinie zarządu: Kornelia Newy, odpowiedzialna za wodzisławską oświatę oraz Krystyna Kuczera. Obecni byli również parlamentarzyści, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, szefowie powiatowych służb, straży i inspekcji oraz podmiotów na co dzień współpracujących z powiatowymi szkołami. Na uroczystości 40-lecia ZPSWR zaproszono również byłych dyrektorów szkoły oraz byłych starostów wodzisławskich. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbali sami uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.

Nagrody Starosty Wodzisławskiego w tym roku otrzymali:

 • Dyrektorzy
 1. Janina Rurek – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.
 2. Beata Pirogowicz – dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach
 3. Wojciech Komorek – dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.
 4. Wiesława Skrzyszowska – wicedyrektor Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl.
 5. Barbara Mencel – wicedyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl.
 6. Wiesław Pawlica – wicedyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.
 • Nauczyciele
 1. Iwona Żydek – I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.
 2. Dominika Sidor – I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.
 3. Barbara Herud – I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.
 4. Helena Matys – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.
 5. Dagmara Porembska- Tkocz – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.
 6. Adrianna Garbulowska-Gulec – Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.
 7. Agnieszka Newy – Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.
 8. Iwona Stacha – Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.
 9. Agnieszka Popardowska – Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.
 10. Michał Bauerek – Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.
 11. Tomasz Wardenga – Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.
 12. Monika Brych – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach
 13. Justyna Zarembska- MańkaZespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach
 14. Hanna Kopacz – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie
 15. Bogdan Szczotok – Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie
 16. Teresa Wójtowicz – Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl.
 17. Katarzyna Hawel – Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl.
 18. Grażyna Rojek – Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.

Więcej zdjęć można znaleźć na fanpage Powiatu Wodzisławskiego na FB.