Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Dyskutowali o sprawach bibliotek

Dyskutowali o sprawach bibliotek

Dzisiaj w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl. odbyło się spotkanie przedstawicieli miejskich i gminnych bibliotek publicznych z terenu powiatu i Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Na zaproszenie dyrektor wodzisławskiej biblioteki Ewy Wrożyny-Chałupskiej w spotkaniu wziął udział również starosta Leszek Bizoń oraz członkini zarządu powiatu Krystyna Kuczera.

książki wręczone uczestnikom spotkania w bibliotece w Wodzisławiu Śl. 18 czerwca 2021 r.

Okazją był obchodzony w maju Dzień Bibliotekarza, którego z powodu obostrzeń przez dwa lata nie można było zorganizować. W tym czasie minęła też dwudziesta rocznica porozumienia, na mocy którego Miejska Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śl. przejęła zadania biblioteki powiatowej. Bibliotekarze rozmawiali o problemach w funkcjonowaniu ich placówek, prezentowali różne rozwiązania, które pozwoliły na udostępnianie zbiorów mieszkańcom, mimo wprowadzonych ograniczeń, a także dzielili się pomysłami, jak rozwijać działalność książnic w nowych warunkach.

Obecnie zdecydowana większość bibliotek publicznych w naszym powiecie umożliwia już czytelnikom bezpośredni dostęp do księgozbioru. W międzyczasie wypracowano jednak wiele rozwiązań technicznych, jak książkomaty, wrzutnie itp., które mają być rozwijane na wypadek wprowadzenia w przyszłości ograniczeń w obsłudze mieszkańców.

A biblioteki powiatu wodzisławskiego, w tym Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śl., cieszą się bardzo dobrą opinią w regionie. Podkreślała to dr Magdalena Madejska, kierownik działu instrukcyjno-metodycznego, która wraz ze Stanisławem Korfantym przybyła na spotkanie w Wodzisławiu Śl.

Wspólnie z gośćmi z Katowic bibliotekarze powiatu wodzisławskiego omawiali m.in. kwestię zakupu zbiorów bibliotecznych z dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także zakupu platformy legimi z budżetu obywatelskiego Województwa Śląskiego.