Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w powiecie wodzisławskim

Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w powiecie wodzisławskim

Kilkadziesiąt osób za popełnienie wykroczenia, zamiast mandatu, otrzymało dziś garść wiedzy o bezpieczeństwie czy pierwszej pomocy. Komenda Powiatowa Policji, wraz z partnerami – Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczą Strażą Pożarną w Syryni oraz Powiatem Wodzisławskim przeprowadziła działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania wpisują się w akcję ROADPOL Safety Days, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Akcję przeprowadzono w Syryni, na skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Raciborskiej. To miejsce wybrano nie bez powodu. W przeszłości dochodziło tutaj do wielu dramatycznych zdarzeń drogowych. Tylko w tym roku miały tu miejsce dwa wypadki, z czego jeden ze skutkiem śmiertelnym. Na miejscu byli policjanci, strażacy, pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach oraz pracownicy wodzisławskiego Starostwa z Członkiem Zarządu Krystyną Kuczerą na czele.

Garść wiedzy zamiast mandatu

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim zatrzymywali kierowców, którzy  popełnili wykroczenia drogowe. Zatrzymane osoby nie otrzymały mandatu, jeśli przeszły szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy akcji mieli też okazję założyć narko – i alkogogle imitujące postrzeganie świata pod wpływem substancji psychoaktywnych. Kierowcy otrzymali także broszury informacyjne i edukacyjne, a do tego elementy odblaskowe i okolicznościowe materiały, przygotowane przez wodzisławskie Starostwo. Kierowcy, których przewinieniami były: niesprawność pojazdu (np. niedziałające światło), używanie telefonu podczas jazdy, brak pasów bezpieczeństwa czy zignorowanie znaku drogowego, chętnie wybierali realizację jakiegoś zadania. W akcji brali udział nie tylko kierowcy zatrzymywani przez Policję, ale też wielu kierujących pojazdami, którzy z własnej inicjatywy chcieli sobie przypomnieć podstawowe zasady pierwszej pomocy. Podczas 3-godzinnej akcji z instruktaży, które prowadzili strażacy i policjanci, skorzystało kilkadziesiąt osób.

W czasie takich akcji zależy nam na tym, by promować bezpieczne zachowania na drodze, by tych ofiar śmiertelnych było jak najmniej. To oraz podwyższenie wysokości mandatów już sprawia, że jeździmy wolniej niż jeszcze kilka lat temu. I widać to w statystykach. W 2018 roku na drogach powiatu doszło do 6 wypadków, zginęło 6 osób, a rannych było 68. W roku 2021 wypadków było 450, zginęły 3 osoby, a 56 było rannych. W pierwszym półroczu 2022 roku były 32 wypadki w których zginęły 3 osoby – mówiła asp. szt. Małgorzata Koniarska, oficer prasowy KPP w Wodzisławiu Śląskim.

ROADPOL Safety Days

ROADPOL Safety Days to coroczna kampania Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowana na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Działania te są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kampania przewiduje działania w całej Europie, promujące bezpieczne zachowania oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak również podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg. Powiat Wodzisławski, wraz z KPP oraz KP PSP w Wodzisławiu Śląskim, do akcji przyłączył się po raz drugi.