Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Czytaj Sienkiewicza i wygraj wyjazd do Parlamentu Europejskiego - Powiat Wodzisławski

Czytaj Sienkiewicza i wygraj wyjazd do Parlamentu Europejskiego

Lubisz czytać? Masz talent literacki lub plastyczny? Znasz przynajmniej jeden utwór H. Sienkiewicza? Jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej lub III klasy gimnazjum powiatu wodzisławskiego? Jeśli tak, to weź udział w Powiatowym Konkursie "Moja Sienkiewiczomania".

Powiatowy Konkurs Artystyczny pt. „Moja Sienkiewiczomania” w bieżącej edycji odbywa się z okazji Roku Henryka Sienkiewicza (setna rocznica śmierci pisarza 1916-2016). Jest to szósta edycja konkursu, organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śl., poświęcona co roku twórczości innego pisarza. Konkurs został objęty patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy – fundatora nagrody głównej oraz Starosty Powiatu Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki.

Konkurs przebiega jednoetapowo w dwóch kategoriach. W kategorii literackiej (na pracę literacką lub krytycznoliteracką, będącą interpretacją twórczości Henryka Sienkiewicza) powinna powstać praca na podany temat :

1. Powieść Sienkiewicza czy film Jerzego Hoffmana? Która z tych propozycji artystycznego ujęcia świata bardziej Ci odpowiada?
  1. Witold Gombrowicz – wybitny dwudziestowieczny pisarz – nazwał autora „Trylogii” – „katastrofą naszego rozumu”. Co Ty na to?
  1. Napisz swobodny tekst do wygłoszenia w mediach, adresowany do uczniów szkół średnich, zatytułowany: „Powieść historyczna – Rzeczpospolita waszmościów!”

W kategorii artystycznej (na pracę artystyczną, inspirowaną spuścizną Sienkiewicza) powinna powstać praca, realizująca formę wybraną przez ucznia z poniższych propozycji (format dowolny):

1. Cykl trzech ilustracji do jednego wybranego utworu H. Sienkiewicza z zaznaczeniem fragmentów, które stały się inspiracją dla autora (technika wykonania prac dowolna).
  1. Portret pisarza – samodzielna kreacja wizerunku Henryka Sienkiewicza (technika dowolna).
  1. Fotografia (zdjęcie lub cykl wywołanych zdjęć) z zaznaczeniem utworu H. Sienkiewicza, który stał się inspiracją dla autora.
  1. Plakat prezentujący wybrane dzieło Henryka Sienkiewicza.
  1. Komiks inspirowany wybranym dziełem noblisty.

Szczegóły związane z przebiegiem Konkursu znajdują się w regulaminie zamieszczonym na stronie I LO w Wodzisławiu Śl.: http://www.lo1-wodzislaw.net. Ostateczny termin dostarczenia prac upływa 31 stycznia 2017 roku.

Pytania związane z Konkursem można kierować na adres: mojasienkiewiczomania@gmail.com.

Pobierz:

1. Karta zgłoszenia do konkursu Moja Sienkiewiczomania