POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Czas wolny, Galeria zdjęć

Zaproszenie. „Chlapane, malowane, pisane…”

Do 13 listopada w filii nr 13 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim (przy Szkole Podstawowej nr 10) można oglądać wystawę prac plastycznych uczestników Powiatowego Ośrodka Wsparcia PERŁA w Wodzisławiu Śląskim pt. „Chlapane, malowane, pisane”. Prace powstały w ramach terapii zajęciowej z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.

Wystawa Perły w Bibliotece (37)

Na wystawie można podziwiać prace wykonane w 4 technikach:

Obrazy chlapane – wykonane techniką pouringu, która polega na rozlewaniu farb na płótnie. W technice tej farby akrylowe mieszane są z tzw. medium. Technika jest nieprzewidywalna, rezultaty pracy przypadkowe, powstałe obrazy są bardzo efektowne, ekspresyjne, kolorowe. Technika pouringu zyskała dużą popularność wśród uczestników. Jest formą wciągającej „zabawy” artystycznej.

Ikony – malowane farbami akrylowymi. Uczestnicy poznali podstawy techniki pisania ikon, zaczynając od przeniesienia wzoru z użyciem podlinnika na płótno, przez nakładanie kolejnych warstw kolorów, aż do wykończenia obrazu werniksem.

Techniki mieszane – połączenie malarstwa akrylowego z kolażem i żywicą epoksydową.

Rękodzieło (skrzyneczki, tace) i obrazy stworzone z użyciem żywicy epoksydowej. Technika polegająca na wylewaniu zabarwionej żywicy na różne podłoża: płótno, przedmioty jak tace, pudełka. Dzięki temu uzyskiwana jest trwała, połyskująca powierzchnia.