Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Carving, frutti di mare i środki czystości, czyli warsztaty Unity Line w Ekonomiku - Powiat Wodzisławski

Miniony czwartek upłynął w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. pod znakiem doskonalenia umiejętności młodych gastronomów i hotelarzy przez specjalistów z firmy Unity Line.

Do południa młodzi kucharze wzięli udział w warsztatach carvingu (sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach), które poprowadził mistrz świata w tej dziedzinie, szef kuchni MF Polonia Mirosław Bobrowski. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności w wycinaniu kwiatów i innych ozdobnych kompozycji w owocach. W trakcie zajęć okazało się, że kluczowym dla opanowania i rozwijania tej niełatwej sztuki jest nie tylko posiadanie opanowanej ręki i ostrych noży, ale przede wszystkim ogromnych pokładów cierpliwości. Mirosław Bobrowski, który choć od lat mieszka na Wybrzeżu rodzinnie związany jest z ziemią wodzisławską, opowiedział uczniom m.in. o historii wywodzącej się z królewskich stołów Tajlandii sztuki rzeźbienia w owocach, a także – o swojej przygodzie z carvingiem.

Po krótkiej przerwie uczniowie klas trzecich rozpoczęli zmagania ze zgoła innymi artykułami spożywczymi. Chodziło o coraz popularniejsze owoce morza. Mirosław Bobrowski wspólnie z nauczycielem gastronomii wodzisławskiego Ekonomika Krzysztofem Zielonką poprowadzili zajęcia z prawidłowej obróbki i sporządzania potraw z takich składników, jak krewetki, małże, ośmiornice, kalmary, wodorosty, raki, przegrzebki itd. Podczas warsztatów młodzieży udało się przygotować, a następnie skosztować m.in. koktajlu krewetkowego, sałatki frutti do mare z ostrym ananasem, paelli z owocami morza, spaghetti z sosem pomidorowym i małżami oraz sałatki z szyjkami rakowymi i awokado.

W pracowni hotelarskiej odbyły się warsztaty z zasad obsługi klientów na promach pasażerskich i statkach podczas dalekomorskich rejsów wycieczkowych. Zajęcia poprowadził Piotr Sowiński, hotel manager MF Polonia Unity Line. Przyszli hotelarze z Ekonomika z zaciekawieniem słuchali wykładu, oglądali prezentację i prowadzili dyskusje, tym bardziej, że są to ich przyszłe miejsca praktyk. Młodzież wodzisławskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych od lat już bowiem odbywa praktyczną naukę zawodu, pływając na promach Unity Line na trasie Świnoujście-Ystad i Świnoujście-Trelleborg.

W kolejnej pracowni Robert Woronowicz – szef housekeepingu (działu utrzymania czystości i porządku) MF Polonia – zapoznał uczniów z nowoczesnymi środkami czystości stosowanymi w renomowanych firmach branży HoReCa. Uczniowie poznali też zasady profesjonalnej i bezpiecznej pracy w sektorze hotelowym, a także standardami czystości i obsługi pomieszczeń na promach pasażerskich.