Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Boisko przy "Tischnerze" oficjalnie otwarte - Powiat Wodzisławski

Boisko przy „Tischnerze” oficjalnie otwarte

Powstało nakładem ok. 700 tys. zł w niespełna trzy miesiącr. Dziś zostało oficjalnie otwarte. Mowa o boisku wielofunkcyjnym przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.

otwarcie boiska przy "Tischnerze"

To długo wyczekiwana inwestycja. O konieczności rozwoju infrastruktury sportowej przy drugim z wodzisławskich ogólniaków mówiło się od lat. W międzyczasie szkoła dość mocno się rozrosła. Do liceum dokoptowało najpierw liceum plastyczne (dziś Liceum Sztuk Plastycznych), a następnie tzw. OSPA, jak w skrócie określano Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych. Szkoła z biegiem lat wzbogacała się o kolejne ultranowoczesne pracownie do nauki przedmiotów zawodowych (liceum plastyczne uważane jest za szkołę zawodową, a jego absolwenci uzyskują tytuł technika plastyka). W obiekty sportowe jednak nie inwestowano.  Szkoła zaś w tzw. międzyczasie została na dodatek pozbawiona znacznej części swojego terenu, który zajęto pod pas drogowy drogi zbiorczej.

Decyzję i skuteczne działania na rzecz rozpoczęcia inwestycji w infrastrukturę sportową szkoły podjął obecny zarząd powiatu. Złożono wniosek o dofinansowanie inwestycji do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Edycja 2019″. Ogłoszono też przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego przy ZSP. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ

Wykonawcą inwestycji została firma Leszek Kułak Budownictwo Sportowe i Inżynieria Krajobrazu ze Skwierzyny, posiadająca ponad dwudziestoletnie doświadczenie w budowie obiektów sportowych. Umowę w imieniu Powiatu podpisał starosta Leszek Bizoń i dyrektor ZSP Wojciech Komorek, a w imieniu firmy kierownik budowy Grzegorz Froncek. Obiekt powstał w 80 dni, czyli dokładnie w tyle, ile zaplanowano. W ramach inwestycji powstało boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 42,0 m x 22,0 m, składające się z pól do piłki ręcznej, piłki nożnej, kortu tenisowego oraz boiska do siatkówki wraz z piłkochwytami. Zainstalowano też monitoring wizyjny oraz zagospodarowano teren, a także wykonano oświetlenie boiska, dzięki któremu znacznie wydłużono czas, w którym obiekt może być wykorzystywany.

Na przełomie września i października do Starostwa dotarła z kolei informacja, że Ministerstwo Sportu i Turystyki w opublikowanym protokole z oceny formalno-merytorycznej złożonych wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej przyznawanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, ujęło do dofinansowania dwie inwestycje sportowe Powiatu Wodzisławskiego. Starostwo pozyskało 360 tys. zł, z czego ok. 240 tys. zł zostało przeznaczonych na budowę boiska. Reszta zostanie wydana w przyszłym roku na ogólny remont sali gimnastycznej połączony z wykonaniem izolacji i odwodnienia fundamentów budynku, a także wymianą instalacji elektrycznej i instalacji centralnego ogrzewania.

Dzisiaj boisko zostało oficjalnie oddane w ręce jego użytkowników, czyli uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, a także lokalnej społeczności. Podczas okolicznościowej uroczystości dyrektor Wojciech Komorek podkreślił, że szkoła czekała ponad 20 lat na dzień, w którym boisko zostanie zmodernizowane. Teraz dzięki przychylności obecnych władz powiatu doczekała się nie tylko nowoczesnego obiektu, ale wkrótce będzie mogła się też poszczycić wyremontowaną salą gimnastyczną. – Nie będziemy więc mieli powodów do narzekań – spointował.  Dyrektor podziękował również członkom zarządu powiatu za to, że stawiają na edukację i dobrą przyszłość młodego pokolenia, czego inwestycje w infrastrukturę sportową są najlepszym przykładem.

Starosta Bizoń mówił z kolei o uporze społeczności szkolnej, dążącej do ukończenia inwestycji. Dziękował też osobom, które przyczyniły się do tego, że przedsięwzięcie to w 80 dni znalazło swój szczęśliwy finał. Wszystkim uczniom życzył przede wszystkim bezpiecznego i pożytecznego użytkowania obiektu. Wyraził również nadzieję, że wzbogacenie szkoły w nowoczesny obiekt sportowy już wkrótce przyczyni się do rozwoju talentów sportowych młodzieży.

Podziękowania i gratulacje dla szkoły z okazji otwarcia boiska złożyli również przedstawiciele rady rodziców, związki zawodowe, dyrektorzy powiatowych szkół i placówek oświatowych, a także goście.

Symbolicznego otwarcia boiska i przecięcia wstęgi dokonał starosta Leszek Bizoń wraz z członkami zarządu powiatu: wicestarostą Tadeuszem Skatułą, Kornelią Newy i Krystyną Kuczerą, a także dyrektorem szkoły Wojciechem Komorkiem. Poświęcenia obiektu dokonał z kolei proboszcz parafii WNMP w Wodzisławiu Śl. ks. prał. Bogusław Płonka. Na zakończenie uroczystości „drużyna” zarządu powiatu w składzie Leszek Bizoń i Tadeusz Skatuła rozegrała przeciwko „drużynie” kierownictwa szkoły w składzie Wojciech Komorek, Renata Szymanek, minimecz siatkówki. Jako że zarówno włodarze powiatu, jak i szefowie szkoły grają na codzień w jednej powiatowej drużynie, mimo zaciętej rywalizacji, na boisku padł sprawiedliwy remis.