Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Biblioteka Pedagogiczna zostanie w Wodzisławiu Śląskim - Powiat Wodzisławski

Biblioteka Pedagogiczna zostanie w Wodzisławiu Śląskim

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego wyraził zgodę na przejęcie księgozbioru i pracowników fili Pedagogicznej Biblioteki przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. Z kolei na grudniowej sesji powiatowi radni podjęli uchwałę dopuszczającą takie rozwiązanie.

Stało się tak w efekcie wielomiesięcznych negocjacji z władzami regionu w sprawie utrzymania i dalszej działalności biblioteki. W listopadzie 2012 r. marszałek województwa śląskiego zwrócił się do starosty o rozważenie możliwości przejęcia funkcjonującej w Wodzisławiu Śl. filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku, informując, że dyrektor tej instytucji zgłosił wniosek o likwidację filii. Zarząd Powiatu, po dogłębnym przeanalizowaniu sytuacji, w grudniu 2012 roku wyraził gotowość rozmów w tej kwestii, ale swoją decyzję uzależniał od udziału finansowego władz województwa w kosztach funkcjonowania placówki. Gdy Zarząd Województwa zadeklarował finansowanie połowy kosztów osobowych biblioteki, na drodze do porozumienia stanęły kwestie prawne, dotyczące przyszłego funkcjonowania filii.

We wrześniu tego roku sejmik województwa przyjął uchwałę w sprawie likwidacji wodzisławskiej biblioteki pedagogicznej. Aby uratować bibliotekę podjęto decyzję o przejęciu przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli księgozbioru i pracowników filii.  W związku z tym Zarząd przygotował projekt uchwały w sprawie zmian w statucie PODN-u, który został skierowany pod obrady grudniowej sesji Rady Powiatu. Faktyczne przejęcie księgozbioru będzie mogło nastąpić w I kwartale tego roku.