Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Bezpłatna mammografia w Rydułtowach - Powiat Wodzisławski

Bezpłatna mammografia w Rydułtowach

Już niedługo mammobus po raz kolejny odwiedzi powiat wodzisławski.

Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet ( w powiecie wodzisławskim 42%) poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Programem, który jest jednym z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych objęte są kobiety w wieku 50-69 lat.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatną cyfrową mammografię będzie można wykonać na rynku w Rydułtowach:

• 1 i 3 marca w godzinach 0d 10:00 do 17:00
  • 2 marca od 8:30 do 15:30

Z badania mogą skorzystać ubezpieczone kobiety od 50 do 69 roku życia (bez względu na miejsce zamieszkania), które w ciągu minimum 2 ostatnich lat (lub nigdy) nie miały wykonanej mammografii refundowanej przez NFZ. Nie jest potrzebne skierowanie lekarskie ani zaproszenie.

Wybór dnia dowolny. Informacje tel.: 32 278 98 96

Prosimy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty oraz zdjęcia z poprzedniej mammografii – jeżeli była wykonana poza gliwickim Centrum Onkologii.